אורתופדיה היא תחום חשוב בעולם הרפואה. מדובר על תחום אשר מטפל בשלד ובשרירים כאשר יש בהם מחלות, נקעים, דלקות, טראומות, זיהומים, כאבים ועוד. בתחום האורתופדיה ניתן למצוא מגוון רחב של אביזרים אורטופדיים אשר מטרתם היא לפתור בעיות אורטופדיות או להקל על כאבים שונים שנובעים מאותן בעיות. ישנם לא מעט אנשים אשר האביזרים המדוברים מהווים חלק מהחיים שלהם והם נעזרים בהם ביומיום שלהם בצורה קבועה.

כיצד מתאימים אביזרים אורטופדיים לאדם?

כאמור, ההיצע כיום בתחום אביזרים מעין אלה הינו גדול מאוד. בין היתר ניתן למצוא: חגורות גב, מגינים לברכיים, תומכי שורשי כף היד, חגורות בקע במפשעה, תומכי כתף ועוד. כאשר אדם כלשהו זקוק לאביזר אורטופדי, חשוב מאוד להתאים אותו בצורה נכונה. ראשית כל, יש לקבל המלצה מאורתופד על שימוש במוצר כזה או אחר בהתאם למצבו של אדם. לאחר מכן, כדאי מאוד לגשת למכון אורתופדי אשר עוסק בתחום באופן מקצועי ויכול להתאים לכל אדם את האביזר המדויק ביותר בהתאם לצרכיו. מי שמתאים את האביזר הוא איש מקצוע המומחה בתחום, כאשר הוא בוחן את ההמלצה שקיבל האדם, את מצבו של האדם, את הכאבים שמהם הוא סובל ואת הבעיה האורטופדית הספציפית אשר ידוע כי יש אביזר אורטופדי שיכול לסייע לה. מכיוון שיש היצע גדול של אביזרים מעין אלה התאמה נכונה של האביזר היא ללא ספק קריטית לשיפור מצבו של האדם והקלה על כאביו.

גם אם אדם זקוק לדוגמא לאביזר ספציפי כגון: חגורה לשורש כף היד, היא צריכה להיות כזאת שמתאימה בדיוק לאותו אזור כואב, דלקתי או נגוע בבעיה. כל סוג של חגורה נותן מענה ספציפי לכאב מקומות אחרים בשורש כף היד. מעבר לכך, חשוב מאוד שתהיה התאמה מלאה בין האביזר לגודל כף היד של האדם.

כיצד מסייעים אביזרים אורטופדיים?

התפקיד של אותם אביזרים אורטופדיים היא להוריד את העומס הפיזיולוגי או העומס המכני מאותו המפרק או השריר שבהם התגלתה בעיה כלשהי. האביזרים יכולים לקבע מפרק וכך בעצם לא לאפשר תזוזה לכיוון לא נכון ולא רצוי של החלקים שלו. אביזרים מעין אלה מסייעים במניעת אפשרות של עשיית תנועה לא נכונה או הפעלה של שריר בצורה שלא נוחה לאותה השריר. כלומר, האזור בגוף יהיה רגוע ולא תגרם התכווצות שרירים שמטרתה היא להגן על הגוף, כך שהכאבים יפחתו והגוף יגיע להחלמה מלאה ובסופו של דבר גם לפעילות רגילה.

חשוב לדעת כי לא פעם כדאי להשתמש באביזרים מעין אלה גם כאשר לא קיימת בעיה כלשהי וזאת בכדי למנוע התפתחות של בעיה, כך לדוגמא: אדם שעוסק בהרמת משאות כבדים בעבודתו, חשוב שישתמש בחגורת גב ומותניים וזאת בכדי שלאט תיווצר בעיה כלשהי בשל הכובד של המשאות שהוא נושא. גם אנשים שרוכבים על אופניים באופן ספורטיבי או תחרותי וכדרך קבע, לא פעם צריכים להיעזר בחגורה אורטופדית במהלך הרכיבה שתסייע להם לשמור על בריאות הגוף שלהם.

איזה אביזרים אורטופדיים ניתן למצוא כיום?

הנה כמה סוגים של אביזרים אורטופדיים שניתן למצוא כיום: מגנים אורטופדיים, מגני קרסול, מייצבי קרסול, תומכי קרסול, מגני מרפקים, מייצבי מרפקים, רצופה למרפקים, תמיכה למרפקים ועוד, מגן כתפיים, מגן ברכים, מייצבי ברך, תומך ברך, מקבע ברך, חגורות גב אורטופדיות, גרביים אלסטיות, גרבי לחץ רפואיות, גרביים אורטופדיות, אביזרים שיקומיים אורטופדיים, גבס פלסטי קל ועוד. לכל אזור שבו יש שלד או שריר בגוף ניתן למצוא אביזרים אורטופדיים שיכולים להקל על כאבים שונים הנובעים מהמקורות הללו או לסייע בהחלמה של שריר או מפרק כלשהו.

 

איזה אביזרים אורטופדיים יכולים לסייע לפציעות ספורט