איך ישיבה נכונה במשרד תמנע בעיות אורתופדיות

עבודה משרדית היא עבודה מסוג שכרוך בישיבה ממושכת ליד שולחן או מחשב. עד לפני לא מעט שנים לא הייתה כל מודעות הקשורה לפריטי הריהוט המשרדי שבהם כדאי לעשות שימוש על מנת שהישיבה הממושכת תהיה נכונה, יציבה וכזאת שתומכת במבנה הגוף ובמנח הטבעי שלו. למזלם של עובדים רבים כיום יש הרבה מחשבה על נושא זה וכל מנהל בחברה או ארגון יודע שעליו להתייחס בכובד ראש לנושא של ישיבה נכונה. בעשותו כך הוא עשוי למנוע מהעובדים כאבים, תחושות של חוסר נוחות או אפילו גרימת נזק בטווח הרחוק.

בנוסף לנושא הישיבה הנכונה ובחירה קפדנית של הכיסאות או השולחנות המשרדיים – יודעים כיום אנשים במקומות עבודה רבים שכדאי מאד מדי פעם לקום, לחלץ עצמות, לבצע תרגילי מתיחות או הרפיה וזאת על מנת למתוח את השרירים ולמנוע מצב של עייפות יתר בכל מערכות הגוף. נושאים הקשורים לתחומי האורתופדיה והארגונומיה לוקחים חלק חשוב מאד בתכנית העבודה של ארגונים רבים ובתוכם של כל מחלקה ומשרד. התוצאה – העובדים יושבים נינוחים יותר, הם לא סובלים מכאבים או בעיות ויכולים לבצע את המוטל עליהם לאורך זמן.

איך מונעים בעיות אורתופדיות באופן פעיל?

יש לא מעט פעולות שניתן לנקוט בהן על מנת לוודא שהעובדים חשים בטוב ובנוח, שהם יושבים בצורה יציבה ונכונה ולא נפגעים בזמן שהותם במקום העבודה. להלן כמה מפעולות אלה:
  • בחירת כיסא אורתופדי לכל עובד – כיום ישנם לא מעט סוגי כיסאות משרדיים וחשוב לשים לב לתכונות או המאפיינים הטכניים של הכיסא לפני שבוחרים איזה לקנות עבור העובדים.
  • לימוד והעברת תכנים הקשורים בישיבה נכונה המתאימה לגוף – כאשר העובדים מבינים את המשמעות של ישיבה ממושכת ויודעים מה לעשות בזמן שהם לוקחים הפסקה – הם יותר שמים לב למה שהם מרגישים ויודעים איך לנתח את הסימנים שהגוף שולח להם.
  • תכנון ועיצוב משרדים באופן בריא וידידותי – כאשר התחשבות בבריאותם של העובדים מהווה חלק מרכזי בשלבי התכנון הראשוניים של המשרד – אין ספק שהוא ייבנה בצורה שתהיה ידידותית מאד עבורם ויהיה להם נוח ונעים לעבוד בו.
  • הדרכות תקופתיות בנוגע לדרך הישיבה המתאימה לכל עובד, לימוד העובדים איך לברר ולוודא שהם יושבים במרחק נכון מהמחשב ואוחזים בצורה הנכונה בעכבר או במקלדת.
  • התחשבות בכל עובד ועובד – כיום ניתן להשיג גם כיסא מנהלים ארגונומי, מכאן שגם המנהלים – זוטרים ובכירים כאחד יכולים ליהנות מישיבה ממושכת נוחה ונעימה בכיסא שמתאים את עצמו למבנה הגוף הייחודי של כל אחד מהם.

איך כיסא אורתופדי מונע בעיות גופניות?

כיסא שמתוכנן ומיוצר כך שהוא מתחשב בצורת הגוף עשוי למנוע כאבים ותחושות של חוסר נוחות. המושב עצמו יהיה תואם בדיוק לצורת הישבן, המשענת תתאים את עצמה למשקל גופו של העובד או המנהל, משענות הידיים תהיינה ממוקמות בדיוק בגובה הנכון ותהיה הלימה מושלמת בין הכיסא עצמו לבין עמדת העבודה – שולחן, מחשב, מיקום המקלדת והימצאותה של משענת עבור כפות הרגליים. אמנם יש חשיבות לשילוב של כמה וכמה אביזרים אך הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא הכיסא שעליו יישב העובד.

כיום קיימת המודעות בקרב מנהלים רבים בארגונים וחברות והם מבינים את הפוטנציאל הטמון באביזרי משרד מעודדים, נוחים וכאלה המתאימים לישיבה ממושכת או לעבודה מאומצת. בזכות הבנה זו הם שמחים להעמיד תקציב ייעודי לצרכי רכישת ציוד מתאים או העברת הדרכות בנושאים שונים, שכן הם גם יודעים שבזכות ישיבה נוחה ונכונה לעובד יהיה הרבה יותר נוח לבצע את המשימות המקצועיות שלו.