איך להתמודד עם בעיות אורתופדיות בתוך הבית?

אנשים רבים שנראים בריאים כלפי חוץ לעיתים קרובות סובלים מבעיות בריאותיות שלא נראות על פני השטח. ייתכן ומדובר בבעיה שלא מצריכה שום התערבות רפואית או תמיכה פיזית אך יש בעיות רבות – אורתופדיות בעיקר, שעל מנת להתנהל איתן בצורה טובה ונוחה יותר – עדיף להצטייד באביזרים או עזרים שיכולים להקל באופן משמעותי על החיים, אפילו על השגרה בבית. חשוב מאד לדעת על אביזרים אלה ולא לחשוב שעצם קיומה של בעיה זו או אחרת הוא בעייתי וחורץ גורלות.

למזלם של אלה שסובלים מכאבים או בעיות באופן שגרתי – אפשר כיום למצוא ולהתקין בבית אביזרי עזר רבים המתאימים לבעיות ספציפיות או למצבים אקוטיים מסוימים. למשל, אנשים בוגרים רבים שהגוף שלהם חלש יותר מבקשים לא אחת להתקין בבית שלהם מעקות למדרגות על מנת שיהיה להם קל יותר לעלות ולרדת. כאשר המעקה מותאם בדיוק לצורך שלהם ולגובה שלהם – יהיה להם הרבה יותר קל להתנהל ברחבי הבית. כל שנותר כעת זה להכיר את האביזרים השונים הקיימים כיום ולהשכיל לבחור מתוכם.

מה המשמעות של אביזרי עזר?

בעיות אורתופדיות יכולות לתת את ההשפעה שלהן בכל אחד מתחומי החיים. מי שמבקש להתקין מאחזי יד בדרך כלל הם כאמור אנשים בוגרים אך לא רק. המאחזים יכולים להימצא כמתאימים לצורך הנגשת בית עבור מי מבני המשפחה שסובל ממוגבלות פיזית כזאת או אחרת או פשוט על מנת לשמור על שלומם של אלה שגרים או מבקרים בבית. להלן כמה רעיונות לאביזרים כאלה שניתן להתקין בבית ויכולים לסייע רבות:
  • תמיכה בקימה וישיבה – זהו התחום הרחב של מאחזי יד ויש כאלה שמתאימים להתקנה בצמוד למיטה, בתוך חדר האמבטיה או בסמיכות לשירותים.
  • תמיכה בהליכה או עליה וירידה – מעקות או מאחז יד למדרגות הם פריט חובה בכל בית, קל וחומר בבית שיש בו אדם שסובל מבעיה אורתופדית כלשהי והוא יכול להסתייע רבות מעצם התקנתו של המאחז.
  • אביזרי הישענות לכל חלל הדירה – מי שמתקשה בהליכה או סובל מבעיה אורתופדיה ביד או ברגל – עלול לסבול גם בזמן ההליכה. מעקות מסוגים שונים לאורך השביל או המסדרון יכולים לעזור לו מאד להגיע בקלות ובמהירות (יחסית) ממקום למקום ברחבי הבית והחצר.
  • ריהוט מנירוסטה – מתאים לחולים או אנשים בעלי מוגבלות פיזית שלא יכולים להסתדר עם רהיטים רגילים.

איך יודעים מה יתאים לכל אחד?

כאמור – אביזרים אלה שייכים כיום לקטגוריה של אביזרי הנגשה ואפשר לבחור בתוך מגוון רחב מאד של אביזרים שונים. החוכמה היא להתאים את העזרים לכל אחד שזקוק להם וכך הוא יוכל להפיק מהם את מירב התועלת. אי אפשר להשליך מאדם לאדם, שכן כל אחד עלול לסבול מתופעות לוואי כאלה ואחרות וכל גוף מגיב בצורה שונה למכה או מצב רפואי. זו הסיבה שיש חשיבות עצומה להתאמה האישית ולווידוא שהמעקה או המאחז מתאים לבעיה שממנה סובל אותו אדם.
חשוב מאד לא לראות בבעיה רפואית זו או אחרת גזרת גורל אלא מצב שאפשר להתמודד איתו וללמוד לנהל אותו. אין צורך לחוש תחושות של ייאוש או כניעה, שכן תוך ימים ספורים אפשר להתקין את האביזרים הדרושים ולהסתגל בצורה הרבה יותר טובה למצב החדש בבית. חשוב מאד לדעת שאין שום סיבה לדחות טיפול או ניתוח בשל היעדר אביזרי הנגשה בבית אלא מיד להתחיל לטפל בבחינת האפשרויות שתהיינה המתאימות ביותר.