איך לשמור על בריאות הרגליים?

הרגליים, ובפרט כפות הרגליים, ממלאות כמובן תפקיד חשוב מאוד אצל כל אדם, בכל גיל. במקביל הן מתמודדות עם עומסים משמעותיים מאוד, ובפרט אצל מי שלמשל עובד או עובדת בעמידה, אצל מי שמבצע פעילויות פיזיות רבות, ספורטאיות, רקדנים ועוד. על-מנת להפחית למינימום את הסיכון לפגיעה, חשוב לשמור על בריאות הרגליים - הטיפים הבאים יעזרו לכם לעשות זאת.

א. היגיינה מרבית

הבסיס לרגליים בריאות הוא היגיינה מוקפדת. בכל מקלחת יש להקפיד על סיבון יסודי של כפות הרגליים כולל האזורים שבין האצבעות, הציפורניים צריכות להיות גזוזות ועוד פעולה רלוונטית היא הסרת תאי עור מתים מכפות הרגליים. כמו כן כדאי לוודא שהנעליים היגייניות, ולחטא אותן מעת לעת באמצעות תכשירים ייעודיים.

ב. החלפת גרביים בתדירות גבוהה

גם כשהגרביים לא נראות מלוכלכות חשוב להחליף אותן. גרביים שנרטבו מזיעה עלולות להוביל להיווצרות פטריות בכפות הרגליים וכן לגרות ציפורניים חודרניות. במידת הצורך אפשר אפילו לקחת אתכם זוג גרביים להחלפה כדי לא להסתובב עם גרביים לחות. בתור בונוס, בנוסף לשמירה על בריאות כפות הרגליים, בדרך זו נמנעים גם מפגעי ריח לא נעימים).

ג. קרם לחות בחורף

אמנם לחות רבה מדי לא בריאה לרגליים שלנו, אבל גם יובש בכפות הרגליים הוא תופעה לא רצויה. בהתאם בעונת החורף מומלץ להשתמש בקרם לחות כדי למנוע סדקים בעור - כל סדק הוא פתח לזיהומים, כאבים ומגבלות בעמידה ובהליכה.

ד. כפכפים במקומות ציבוריים

בריכה היא מקום בילוי אטרקטיבי, בצדק, אבל המלתחות במקומות אלה עלולות להיות זירת הדבקה בפטריות. כדי לחזור הביתה בשלום ולהימנע מהצורך בטיפולים בפטרת הציפורניים, כדאי להקפיד על שימוש בכפכפים כשנמצאים במקומות מסוג זה.

ה. לשמור על האזור בלי לחות

מי שגורב גרביים או נועל נעליים מיד לאחר מקלחת מבלי לייבש היטב את כפות הרגליים חושף אותן לסיכון מיותר. הלחות המוגברת מייצרת סביבה אטרקטיבית מאוד לפטרת - גם פטרת כף הרגל וגם פטרת ציפורניים. בהתאם חשוב לנגב בקפידה את כפות הרגליים, כולל האזורים שבין האצבעות, ובימים חמים ולחים במיוחד להקפיד על אוורור של הרגליים.

ו. מדרסים בהתאמה אישית

בכל מקרה של יציבה לקויה חשוב להיעזר במדרסים, ורצוי מאוד שאלה יהיו מדרסים בהתאמה אישית אליכם. לספורטאים, לוחמים שעוברים מסעות ארוכים, רקדנים וכו' מומלץ להקדים תרופה למכה ולהשתמש במדרסים, כשבהקשר זה כדאי לדעת שישנם מדרסים לכדורגלנים, מדרסים לאצנים, לכדורסלנים, לחיילים וכו'.

ז. לא להזניח בעיות

אם למרות ההקפדה על כל הכללים הנ"ל מתגלה בעיה כלשהי בכפות הרגליים, חשוב להגיע מיד לאיש מקצוע שיטפל בהן ויפתור את הבעיה. במיוחד נדרש מענה מידי ליבלות מסוגים שונים (ויראליות ומכניות), לפטרת ציפורניים, לעור יבש וסדוק ולכל תופעה אחרת שגורמת לאי נוחות או כאב.
*** נכתב באדיבות הפודיאטור דורי רפאל. בקרו באתר שלו: https://dorirefael.co.il