בעיות כף רגל וקרסול באנשים עם השמנת יתר

בעיה אחד גוררת אחריה שורה של בעיות. זו המציאות שמוכיחה לנו את הקביעה הזו שוב ושוב. ובמיוחד כאשר מדובר על מגפת ההשמנה העולמית, זו שצוברת תאוצה משנה לשנה וממדיה מבהילים ביותר. כולנו יודעים שהשמנת יתר מסכנת את הבריאות, שהיא עלולה לגרום למחלות כרוניות, ואף להחריף בעיות אורטופדיות. כיוון שמערכות הגוף שלנו לא בנויות בשביל לשאת משקל עודף. מערכת הדם כמו גם הנשימה וכל איברי הגוף אינם עומדים בנטל במצב של השמנה. והעסק מתחיל לחרוק. אם פעם סברו שהשמנה זה פגם אסטטי, הרי היום כולנו יודעים שבשביל לשמור על בריאותנו חובה לשמור על משקל תקין.

החמרת תופעות אורטופדיות

בעיות אורטופדיות שונות קיימות בקרב האוכלוסייה כולה, גם אנשים רזים שנהנים ממדדי BMI  תקינים, עלולים לסבול מכאבי רגליים הנובעים מבעיות שונות. אך בקרב  אנשים הסובלים מעודף משקל עלולות להתגלות בעיות אופייניות בכף הרגל והקרסול. וזאת בגין עומס היתר שהגוף מטיל על כפות הרגליים. גודל הצעדים נעשה קטן יותר, כמו כן כפות הרגליים נוטות כלפי חוץ. הקשת נעשית שטוחה באופן משמעותי. בקרב הסובלים מעודף משקל עולה השכיחות של הופעת קרעים ודלקות בגידים, שינויי מפרקים ניווניים, דורבן, נקעים, שברים וכאבים בכריות כף הרגל.

מעגל הקסמים המבעית

כך מוצאים את עצמם הסובלים במלכוד. מצד אחד הם חייבים להוריד ממשקלם, ולשם כך עליהם להתעמל ולשרוף קלוריות. אך מצד שני הכאבים מגבילים אותם ביותר - ואין להם יכולת לצאת להליכה או להשתתף בשיעור התעמלות. הכאבים ברגל מפרים כל יוזמה להתחיל להתעמל בשביל להצליח להשיל ק"ג מהמשקל. האם יש פתרון באופק?
המצב המתואר לעיל הוא בלתי אפשרי, ויש למצוא את המענה עבור הסבל והכאבים. לשם טיפול בכפות הרגלים והכאבים חשוב, ראשית לכל, להפחית מהמשקל באופן משמעותי. במקרים בהם מדובר בהשמנה חריפה, והאדם לא הצליח לעזור לעצמו בכוחות עצמו, ולא יכול היה להשיל ממשקלו באופן משמעותי, יבחנו אפשרות של טיפול באמצעות ניתוח בריאטרי – ניתוח קיצור קיבה. על ידי טיפול כירורגי, ויישום הנחיות רפואיות יקטינו את נפח הקיבה ויסייעו למטופל להשיל ממשקלו העודף.

התאמת הטיפול לכל מטופל

הרפואה מציעה כמה סוגים של ניתוחים בריאטריים, הפופולאריים שבהם - ניתוח שרוול וניתוח מעקף קיבה. כאשר בכל מקרה לגופו ייבדק המטופל על ידי רופאים המתמחים בתחום, ועל פי מצבו הפיסי יומלץ על הניתוח המתאים. מטרת הניתוח – לגרום לאדם להפחית ממשקל גופו ולעזור לו לחזור למשקל תקין. כך יכול גם מי שכבר התייאש מלרדת במשקל להפחית את משקלו באופן משמעותי. ולעזור לעצמו לפתור את הבעיות הרבות שמעיקות על איכות החיים שלו. לחץ הדם יתאזן והכולסטרול לא יזנק בערכים כלפי מעלה. וגם כאבי הרגליים יפחתו משמעותית. טיפול בריאטרי מומלץ על ידי רופאים ומומחים רבים בתחום.