ניתוחי כף רגל- המהלך שלאחר הניתוח (כל האמור מתייחס לניתוחים בכף הרגל בלבד)

 השילוב של הרדמה אזורית סביב הקרסול, ושימוש בטכניקות ניתוחיות מודרניות הכוללות קיבוע יציב, שינתה באופן מהפכני את הטיפול לאחר הניתוח.
שילוב זה מאפשר למטופל להשתחרר לביתו כבר ביום הניתוח (ניתוח יום), ואף לדרוך על הרגל המנותחת מיד לאחר הניתוח. שיטה זו מאפשרת לחולה ניוד מוקדם, וחזרה לסביבה הטבעית (הבית) ובכך מפחיתה את הסיכון לזיהומים ע"י חידקים עמידים לאנטיביוטיקה וסיבוכים אחרים הקשורים לחוסר התניידות, ובנוסף, משפרת את תחושת העצמאות והשליטה של המטופל.
שחרור מוקדם של המטופל לביתו הוא המטרה, וההרדמה האזורית סביב הקרסול מאפשרת בד"כ למטופל להגיע לביתו וללא כאבים משמעותיים. 
 
1) הנעל הקשיחה- חלק בלתי נפרד מן הניתוח.
נעליים אלו, המזכירות נעלי רדבק , מאפשרות למטופל דריכה על הרגל המנותחת מיד לאחר הניתוח, באופן בטוח. הסוליה הקשיחה מונעת תנועת כיפוף של המפרקים בכף הרגל, ומפחיתה את הכוחות הפועלים על אזורי הקיבוע, אך מאפשרת לחולה לשאת משקל על הרגל המנותחת.
ההליכה מתבצעת באופן הבא: הרגל המנותחת תמיד מובילה, והרגל הבריאה משלימה את הצעד הבא, אסור לאפשר לרגל הבריאה לצעוד לפני הרגל המנותחת.
במידה ותחוש בלתי יציב בהליכה, או במקרה שעברת ניתוח בשתי הרגליים יהיה צורך בשימוש בקביים/הליכון ע"מ לאפשר הליכה בטוחה.
עליך לנעול את הנעל הקשיחה במשך כל הזמן לאחר הניתוח ולא להסירה גם בעת השינה, לפחות עד לביקורת הראשונה לאחר הניתוח.
 
2) החבישה-
לאחר הניתוח תהיה נתון בחבישה מרופדת סביב כף הרגל והקרסול, חבישה זו מיועדת לחצוץ בין הסביבה החיצונית לפצע הניתוח, ובכך להפחית את הסיכון לזיהום פצע, וכמו כן לאפשר ריפוד כף הרגל ותחושת נוחות יחסית.
אין להוריד את החבישה באופן עצמאי, ואין להרטיב אותה!  במיקרה של הפרשה דמית מרובה (הפרשה מועטת הינה צפויה לאחר כל ניתוח), שינוי בצבע האצבעות, חום גבוה או כאב מתגבר לאחר שהכאב הראשוני שכך, יש ליצור קשר עם המחלקה או להגיע למרפאה/חדר המיון לבדיקה.
החבישה בד"כ תוסר כ 10-14 יום לאחר הניתוח במרפאה, פצע הניתוח יבדק, ובמידה ומצב הפצע הניתוחי יאפשר, יוסרו התפרים.
המשך הביקורות במרפאה יבוצע בהתאם לסוג הניתוח הספציפי.       
 
3) הרמת הגפה-
למרות האמור בנוגע לאפשרות הדריכה הבטוחה לאחר הניתוח, אנו ממליצים למעט בהליכה בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח, ולודא שהגפה המנותחת מורמת על מס' כריות כך שתהיה מעל לגובה בית החזה, במשך רוב היום. המטרה בכך הינה , הפחתת הנפיחות בכף הרגל ובכך מניעה של הפרעה בריפוי פצע, זיהומים או הווצרות קרישי דם.
במקביל, יש להניע את מפרקי הירך, הברך ואת מפרקי הקרסול וכף הרגל (ללא הסרת הנעל), ע"מ לזרז את זרימת הדם בורידים ולמנוע נוקשות המפרקים.
 
4) רחצה-
יש להמנע מהרטבת החבישה לאחר הניתוח, משום שחדירת מים דרך החבישה עלולה להעביר חיידקים ולגרום לזיהום בפצע הניתוח.
טרם הרחצה יש לעטוף את כף הרגל, הקרסול והשוק בשקית ניילון עבה, יש להצמיד את פתח השקית לשוק, ולאטום ע"י סרט הדבקה או 2 גומיות. במהלך הרחצה יש להשאיר את הרגל העטופה מחוץ למים, ומיד עם תום הרחצה, לייבש את הגוף ואת השקית החיצונית במגבת, לאחר מכן ניתן להסיר את השקית ולייבש את השוק שוב.   
5) הטיפול התרופתי לאחר הניתוח-
זיהום בפצע הניתוח הינו אחד הסיכונים שתדרשו לקחת בחשבון טרם ההחלטה על ביצוע הניתוח. ע"מ להפחית סיכון זה אנו ממליצים על מתן מנת אנטיביוטיקה תוך ורידית טרם הניתוח ( בחדר הניתוח) , ובטבליות דרך הפה, למשך 5 ימים לאחר הניתוח.
האילחוש המקומי סביב הקרסול במהלך הניתוח מאפשר בד"כ הקלה ניכרת בכאב למשך מס' שעות לאחר הניתוח. לאחר שאילחוש זה מתפוגג מופיע כאב ניכר.
האסטרטגיה שלנו- תנו לכאב לרדוף - אל תרדוף אתה אחר הכאב.
ע"מ להפחית כאב זה, יש להתחיל טיפול בנוגדי כאבים כבר עם ההגעה הביתה.
הטיפול הסנדרטי כולל שילוב של נוגדי כאב נרקוטים כדוגמת: פרקוסט, יחד עם שני נוגדי כאב שאינם נרקוטים, למשל, אקמול ואופטלגין.
חשוב לשמור על הרגל גם בעת הליכה או טיול למרחקים.

כמובן שאלרגיה לאחת מהתרופות הרשומות, מונעת שימוש בה ויש להודיע על כך טרם הנטילה!!
 
6) אל תעשן-
עישון מגביר באופן ניכר את הסיכון לזיהומים ולהפרעה בריפוי פצע לאחר הניתוח- המנעו מעישון באופן מוחלט!

 מתי עלי לפנות לבדיקה דחופה ?
 
- חום גבוה 3 ימים לאחר הניתוח, כאב מתגבר לאחר הקלה ראשונית בכאב, הפרשה מתגברת/ניכרת, שינוי צבע אצבעות (חיוורון אודם ניכר).
- כאבים בחזה, קוצר נשימה, נפיחות וכאב בחלק האחורי של השוק.
 
בכל שאלה או ספק יש לפנות למנתח באופן מיידי