התאמת מדרסים לדורבן

בעשור האחרון עולה השכיחות של תלונות על כאבים בעקב כף הרגל. רבים נוטים לאבחן את הבעיה באמצעות צילום רנטגן ולהסתפק באבחנה של זיז (עצם גרמית) המצוי בכף הרגל ולו ניתן הכינוי - דורבן.

דורבן בכף הרגל

בטרם קובעים אבחנה ברורה וקובעים פרוטוקול טיפולי יש לענות על מספר שאלות שיבארו את הפתולוגיה הקיימת.
האם נוכחותו של דורבן בכף הרגל הוא אכן המקור לכל הכאבים? האם קיימת דלקת ברצועה הפלנטרית?
לאחר שענינו על האבחנה המבדלת ניתן להמשיך ולהתאים טיפול מתאים ולקבוע האם התאמת מדרסים לדורבן באמת יקלו על הכאבים ויובילו לשיפור ניכר לאורך זמן.
בכפות הרגליים ישנן רצועות (אחת בכל כף רגל) שמקורן בעצם העקב (שמה קלקנאוס) וסופן באצבעות של כפות הרגליים. רצועות אלו הינן בעלות תפקיד משמעותי ומספקות תמיכה לקשת האורכית הפנימית של כף הרגל.

בעת הליכה הרצועה מתפקדת כקפיץ שמאפשר דריכות של כף הרגל לקראת הדחיפה שתאפשר את פעולות ההליכה והריצה.
לעיתים, כתוצאה ממשיכה של הרצועה בנקודת אחיזתה בעצם, נוצר זיז עצם הבולט באזור עצם העקב - וזהו אותו דורבן, הידוע לשמצה.

דלקת או בליטה בעקב?

קיים בלבול רב בקרב אנשים רבים (וגם אצל חלק מאנשי המקצוע) בין מצב של דלקת הנוצרת באופן טבעי (עומס יתר וכד') על אזור האחז, ממנו יוצאת הרצועה באזור העקב, לבין מצב של מתיחת הרצועה לכדי זיז המכונה דורבן.

אנשים בעלי משקל עודף, אנשים בעלי מבנה כף רגל שטוח (פלטפוס) וכאלה המתעסקים בפעילות גופנית מאומצת כדוגמת ריצה, בסיכון גבוה יחסית לפתח דלקת ברצועה הפלנטרית. דלקת זו, בשמה המדעי - Plantar Fasciitis, הינה הגורם המוביל להופעתם של כאבים בעקב כף הרגל. כאבים דלקתיים שלא יטופלו יכולים להפוך לכרוניים ולהגביל מאוד את התנועה. אם אתם חווים כאבים בעקב כף הרגל לאחר שביצעתם צעדים ראשונים (כלומר, לאחר זמן מנוחה) אז יתכן כי אתם סובלת מדלקת. כאב זה נוטה לחלוף לאחר מספר צעדים ולחזור לסירוגין לאחר מאמץ (דוגמת הליכה ארוכה או ריצה).

מנגד, הופעתו של זיז עצם בולט אינו מחייב הופעת כאבים. קוץ זה יכול להיות נוכח בכף הרגל וללא הופעת כאבים. לפיכך, אין להסתפק בקבלת אבחנה לפיה אתם סובלים מדורבן בכף הרגל ורצוי לערוך אבחון קליני נוסף להבנת המקור להופעת הכאבים.

טיפול לדורבן ברגל

כאשר קיים דורבן המלווה בכאבים (וללא דלקת) אז בהחלט ניתן להתאים מדרסים עם תמיכה רכה מאוד אשר תפחית מהעומסים הצפוים על העקב.
מדרסים לדורבן שיתמכו בקשת המדיאלית בצורה אופטימילית ויקבעו את מנח כף הרגל כאשר הקשת מוגבהת יאפשרו הפחתת עומסים מהרצועות.
את התאמת המדרס יש לעשות ללא נשיאת משקל ולאחר בדיקה קלינית מדוקדקת.

חשוב מאוד לוודא כי המדרסים מסייעים להפחתת מידת המתיחות של הרצועות הפלנטריות בנקודות אחיזתן וזאת על מנת להעלים את הכאבים.

מה זה דורבן?

המונח "דורבן" גורר בלבול לגבי מהותה של הבעיה והטיפולים הנדרשים. הבלבול נובע כחלק מתהליך האבחון, בו נהוג לבצע צילום רנטגן של אזור הכאב, ולעיתים מזהים בצילום זיז עצם קטן (הבולט מעצם העקב) באזור בו מתחברת הרצועה, המכונה heel spur. זיז העצם נוצר ככל הנראה ממשיכתה של הרצועה בנקודת האחז בעצם. עובדה חשובה היא, שלעצם הנוכחות של זיז העצם אין בהכרח קשר לכאבים שחשים. כלומר, לעתים קרובות ניתן למצוא זיז עצם שכזה אך ללא כאבים כלל. לחילופין, יתכן בהחלט מצב של כאבים בעקב ללא נוכחות של זיז עצם בבדיקת הדמייה. אז אם נחזור לבלבול- השם "דורבן" נולד מהקונוטציה של "קוץ" למראהו של זיז העצם. בפועל, הקוץ הזה לא דוקר כלל.....

סיכום ביניים, כאבים בעקב הנובעים מ - Plantar Fasciitis לא נובעים מהקיום של זיז העצם אלא ממצבים של גירוי דלקתי של הרצועה. דבר חשוב נוסף, בדיקות הדמייה למיניהן, דוגמת צילום רנטגן, לא תורמת לפתרון הבעיה. שורה תחתונה אם יש או אין זיז עצם - לא באמת משנה!