סוכרת יכולה לסכן מאוד את בריאותן של כפות הרגליים. אפילו החתך הקטן ביותר עלול לגרום לתוצאות חמורות. כיוון שהסוכרת עלולה לגרום לנזק עצבי המתבטא בחוסר תחושה בכפות הרגליים, פציעה שתתפתח באזור זה לא תקבל מענה בזמן, כי הפצע פשוט לא יגרום לכאב.

אם גם אתם חולי סוכרת, חשוב להבין שרמות גבוהות של גלוקוז בדם יגרמו בסופו של דבר לחוסר תחושה בכפות הרגליים. וכך, למשל, תמשיכו ללכת מבלי להבחין שחפץ זר בתוך הנעל פוצע אתכם, כי לא תחושו כאב. אבל בינתיים, החפץ יגרום לפצע או לשלפוחית בכף הרגל, מה שעלול להוביל לזיהום או לפצע שלא יצליח להירפא. מצב זה, שנקרא גם כף רגל סוכרתית, עלול להסתיים בקטיעה.

מחלת כלי דם פריפריאלית, הנגרמת על ידי חסימות בכלי הדם המובילים דם לרגליים, היא תופעה נרחבת יותר אצל אנשים עם סוכרת. לאור זאת, הזרקות קצף לוורידים, משמשות אמנם כשיטת טיפול יעילה במקרה של וורידים בולטים ברגליים כתוצאה ממחלת כלי דם פריפריאלית, אך לא די בהזרקות אלה כדי לשמור על בריאותה של כף רגל סוכרתית.

כפות הרגליים שלי הן בסדר גמור!

הצעדים הבאים יעזרו לכם לשמור על כפות הרגליים שלכם:

 1. לבדוק את כפות הרגליים מדי יום באופן יסודי. חפשו יבלות, שלפוחיות, עור יבש, סדקים בעור (במיוחד בין הבהונות לעקבים), אדמומיות ונפיחות. אם קשה לכם לסובב את כף הרגל כדי לראות את חלקה התחתון, הניחו ראי על הרצפה, החזיק את כף הרגל מעל לראי ובדקו אם בכף הרגל מופיעים סימנים חשודים.

 2. לשמור על הלחות של כפות הרגליים. אפשר למנוע עור יבש וסדקים בעור באמצעות מריחת כמות נדיבה של קרם לחות על כפות הרגליים. מרחו היטב את האזור, מלבד באזור שבין הבהונות, כי שם עלול להצטבר זיהום רב.

 3. לנעול נעליים מתאימות ולהימנע מהליכה ברגליים יחפות. הנעליים האידיאליות הן נעליים הדוקות אבל לא צמודות מדי, עם מספיק מקום להנעת הבהונות בתוך הנעל.

 4. הציגו בפני הרופא את כפות הרגליים שלכם בכול מפגש. לאנשים עם סוכרת מומלץ לערוך בדיקה מקיפה של כף הרגל לפחות פעם בשנה. חלק גדול מהפציעות הקשורות לסוכרת ניתן למנוע בעזרת טיפול פודיאטרי (רפואת כף הרגל). כאשר קיימת נטייה לבעיות ברגל, או אם אתם זקוקים לעזרה בגזיזת ציפורי הבהונות – מומלץ לבקר אצל הפודיאטר כל שלושה חודשים.

לאילו סימני האזהרה צריך לשים לב?

כפות הרגליים שלכם ראויות לתשומת לב רבה יותר במצבים, כגון:

 1. עיוותים בכף הרגל – כגון: אצבעות פטיש (hammer toes) או בהונות חופפות – אשר עלולים להעמיד אתכם בסיכון גבוה יותר לפתח פצעים פתוחים. חשוב להקדיש תשומת לב מיוחדת לטיפול בכפות הרגליים אם אתם סובלים מבעיות אלה.

 2. נעליים שמשפשפות את כף הרגל הן בסבירות גבוהה ליצור שלפוחיות או פצעים.

 3. נוירופתיה (מחלה של העצבים ההיקפיים) עלולה לגרום גם לכאב וגם לאובדן התחושה בכפות הרגליים. כאשר אתם לא מסוגלים לחוש כאב, גם לא תרגישו שפצע מתחיל להיווצר. מסיבה זו בדיקות יומיומיות כל כך חשובות!

 4. כאשר קיימות בעיות במחזור הדם המשמעות היא שאין זרימת דם מספקת כדי לרפא פצעים, כך שתקופת ההחלמה של הפצע תתארך. חלק מהסימנים לבעיות במחזור הדם כוללים פולסים חלשים בכפות הרגליים או ברגליים, עור מבריק וחסר שיער ועור דהוי.

 5. רמות גבוהות של גלוקוז בדם עלולות להוביל לתהליך ריפוי איטי מאוד של פצעים בכפות רגליים, ולהאטת יכולת הגוף להילחם בזיהום. במקרים אלה קל יותר לזיהומים להתפשט במהירות, כיוון שסוכר בדם הוא מקור תזונה לחיידקים המזהמים.

מה לעשות אם כבר יש לי פצע פתוח?

 1. אם יש לכם חתך פתוח, שלפוחית או כאב ברגל שלא מתרפאים, קבעו פגישה עם רופא מומחה לבעיות בכפות רגליים. אל תנסו לטפל בעצמכם בכול מיני משחות ללא מרשם. רופאים מתייחסים לפצע שלא מתרפא כאל בעיה הזקוקה לטיפול אגרסיבי. הפקידו את הטיפול בידי בעל המקצוע.

 2. הקפידו לבצע את הוראות הטיפול. ייתכן שהרופא יעשה צילום רנטגן של כפות הרגליים כדי לראות את מידת ההתפשטות של הזיהום, הוא ינקה את הפצע ויסיר את כל הרקמה המתה. ייתכן גם שייקח תרבית מהרקמה.

 3. נסו להוריד את רמות הגלוקוז בדם. הפודיאטריסט עשוי להתקשר לרופא המטפל בסוכרת שלכם כדי לעזור לכם לנהל טוב יותר את הסוכרת שלכם.