טיפול בפריצת דיסק ללא ניתוח


סובלים מפריצת דיסק ונאנקים מכאבים הנלווים לבעיה השכיחה? הידעתם כי אלפי ישראלים סובלים מפריצת דיסק מידי שנה? ובכן, עד לפני מספר שנים כל המטופלים שסבלו מפריצת דיסק חמורה נשלחו לניתוח כירורגי המחייב התאוששות והחלמה ארוכה. כיום, יש שיטות טיפול חדשניות המתאימות לסובלים מפריצת דיסק, ללא צורך בניתוח מורכב ופולשני.

פריצת דיסק – מידע כללי

פריצת דיסק היא בעיה רפואית מוכרת והיא נחשבת לתסמונת הנפוצה ביותר של כאבי גב. הדיסקים הנמצאים בעמוד השדרה הם מבנים מעגליים הממוקמים בין זוגות החוליות, לדיסק יש תפקיד חשוב לבלימת זעזועים, הוא מורכב מטבעת חיצונית היקפית העשויה מרקמה קשיחה ומחלק פנימי ורך הנראה כמו ג'ל. כאשר הסיבים החיצוניים והקשיחים נחלשים או נקרעים כתוצאה מטראומה, חבלה קשה, תאונה או עקב תהליכי ההזדקנות, החומר הרך הממוקם בדיסק עלול לצאת החוצה וזו למעשה פריצת דיסק.

פריצת דיסק מופיעה ברוב המקרים בעמוד השדרה המותני כיוון שזהו האזור הנושא את רוב המשקל בעמוד השדרה, אך פריצת דיסק יכולה להופיע גם במקומות אחרים לאורך עמוד השדרה, בעיקר בעמוד השדרה הצווארי. פריצת דיסק בדרך כלל מתפתחת בהדרגה במהלך חודשים או שנים, עם זאת במצבים מסוימים היא יכולה להופיע בפתאומיות, בעיקר לאחר תאונה או חבלה קשה.

מהם התסמינים העיקריים של פריצת דיסק?

לפריצת דיסק יש מספר תסמינים, אך לא תמיד ניתן להבחין בהם. התסמינים העיקריים לבעיה הם כאבים חזקים בגלל הלחץ של הנוזל הבוקע מתוך הדיסק שבין חוליות עמוד השדרה, הנוזל מפעיל לחץ על העצבים באזור לכן רבים מרגישים כאב אקוטי חזק באזור הגב התחתון, בדרך כלל עם הקרנה של הכאבים לאזור הישבן ולאורך הרגל. 

התסמינים הנוספים של פריצת דיסק הם כאב משתק הגורם לאי נוחות עד לחוסר יכולת לנוע, תחושת נימול באזורים שונים בגוף, תחושה של זרמים חשמליים, חולשת שרירים, עקצוצים, כאב חזק בגב, כאבים בכתפיים או בזרועות ועוד. 

שיטות הטיפול בפריצת דיסק

טיפול בפריצת דיסק נחלק לרוב לשניים, לטיפולים שמרניים ולטיפול ניתוחי. יש מגוון טיפולים שמרניים העשויים לעזור, מומלץ לעבור אבחון מקצועי ויסודי ולפנות לאורטופד או לפיזיותרפיסט מנוסה כדי להתאים את הטיפול באופן פרטני ומדויק למטופל.  

כיום לא ממהרים לשלוח את המטופלים לניתוח בגלל מורכבות ההליך וזמן ההתאוששות לאחר ההליך הכירורגי. לכן, נהוג להתחיל בטיפולים שמרניים באמצעות מתן תרופות לשיכוך כאבים, טיפול תרופתי נגד דלקת, זריקות סטרואידים ותרופות שונות לצורך נטרול כאבים והפרעות בתחושה, עיסויים, קומפרסים חמים, ויש גם שיטות הלקוחות מתחום הרפואה המשלימה כמו דיקור סיני, עיסוי רפואי, יוגה, פילטיס, רפלקסולוגיה וכירופרקטיקה.

הטיפול השמרני והמומלץ ביותר נעשה על ידי פיזיותרפיסטים מנוסים. לאחר אבחון תוצאות ההדמיות והבדיקות הגופניות, הפיזיותרפיסט לרוב יעניק טיפול משולב הכולל תרגילי פיזיותרפיה לחיזוק שרירים ולהגדלת טווח תנועה, ולהקלה על הכאב, טיפול באמצעות מכשיר אלקטרו תרפי, טיפול בעזרת אולטרסאונד וטיפול בעזרת גלי רדיו. 

יש מקרים בהם הרופאים ימליצו על ניתוח, בעיקר במצבים הקשים של פריצת דיסק כאשר מאבדים שליטה על הסוגרים ובמקרים בהם הבעיה גורמת לשיתוק העצבים המוטוריים או במצבים של תסמונת זנב הסוס, או במצב שהטיפול השמרני לא מסייע למטופל.