דף הבית >> טיפול ושיקום לאחר שבר בקרסול

טיפול ושיקום לאחר שבר בקרסול

במה תלוי הטיפול בשבר?

פציעה בקרסול עשויה להיגרם בשל חבלה ישירה כמו תאונת דרכים או חבלה מעשיית תנועה מסוימת. הפציעה עשויה לבוא לידי ביטוי במתיחת רקמה רכה או היווצרות סדק בעצם ועד שבר במספר עצומות בקרסול. הטיפול תלוי במיקום של השבר ובחומרת המצב. הטיפול יכול להיות שמרני כמו למשל גבס או פיזיותרפיה כאשר מדובר בפציעה חמורה יותר או באמצעות דרכים אחרות אשר נפרט בכתבה הבאה.

מהם הגורמים לשבר בקרסול

ישנם גורמים שונים העשויים להביא לשבר בקרסול כמו למשל נפילה מגובה, נפילה של חפץ כבד על הקרסול, סיבוב חזק מדי של הקרסול וכן שברי מאמץ בקרב ספורטאים. בעת הפציעה ישמע " קנאק" מהאזור וייתכן כאב פתאומי העשויים להביא להחמרה בתנועה וכן קושי בגריבת גרב או נעילת נעל וייתכנו סימפטומים שונים כמו למשל נפיחות , רגישות בקרסול ושינוי בצבע. אם הכאבים מסרבים לעבור וממשיכים, הרי יש לפנות אל אורתופד לקבלת המשך טיפול בשל העובדה כי עשויים להיווצר סיבוכים שונים בשל השבר כמו למשל נזק לכלי הדם.

טיפול באמצעות צמחי מרפא להקלה בכאב

אחת השיטות להקלה בכאב היא טיפול באמצעות צמחי מרפא. משחר ההיסטוריה נעשה שימוש בצמחי מרפא לריפוי שבר בקרסול. השימוש בצמחי מרפא מאפשר לרפא את המערכת  ויש לעשות שימוש בתמציות יבשות כמו אבקות או כמוסות. יש אפשרות לשים את הכמוסות בתוך תה ולהשרות בכוס מים חמים למשך חמש דקות. ניתן לשתות את המשקה מספר פעמים ביום.  ישנם מספר צמחים המסייעים להקלה עם הכאב:

כורכום –  מסייע להקלה בכאבים.
ערבה לבנה - מסייעת להקלה בכאבים.
Aecin – מדובר במרכיב הפעיל בערמונית וניתן למריחה על העור למטרת הפחתת הנפיחות.

איך ניתן להפחית את הכאב

מלבד צמחי מרפא המסייעים להקלה בכאבים, ניתן להפחית את הכאבים באמצעות טיפול בחרדות. לעיתים מצב של שבר בקרסול עשוי לגרום לחרדות באשר להמשך התפקוד והטיפול עשוי לסייע להפחית את החרדות. חרדה היא מצב בו אדם חושש מפני איום ממשי כמו כאבים והחרדה מלווה אותו ויוצרת סביבה לא נעימה הכוללת חששות רבים.

תחושת הכאב עשויה ליצור חרדות ולכן חשוב מאד לבחור את הטיפול המתאים על מנת להתמודד עם התחושות השונות. טיפול קוגנטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy) מתמקד בסיטואציה הגורמת לאנשים קושי. בהשוואה לטיפולים אחרים, מדובר בטיפול קצר מועד הכולל מספר שלבים כאשר השלב הראשון יתמקד בהגדרת הבעיה על מנת למצוא את הפתרון.

על מנת להצליח להפחית את החרדות חשוב מאד לשתף פעולה עם המטפל כאשר הטיפול כולל מספר שלבים במהלכם המטופל לומד להתמודד עם החרדה. ההתמודדות עם החרדה תעשה באמצעות חשיפה לבעיה כאשר בשלב השלישי ייתנו למטופל כלים להרגעה עצמית במטרה להפיג את החרדות.