כאבים בקרסול ובכף הרגל

כאבי כף רגל וקרסול - הקדמה

כאבים בכף הרגל וכאבים בקרסול מהווים תופעה בעלת שכיחות גבוהה ביותר, שכן כפות הרגליים והקרסוליים נושאים את משקל הגוף במצבי נייחות (עמידה) ודינאמיות (הליכה, קפיצה וריצה) כאחד. העומס המתמיד על כף הרגל והקרסול דורשת יכולת יציבות, גמישות ועמידות גבוהה, וכן כוח ביומכני ומבנה פיזיולוגי תקין. הכאבים עשויים להופיע בכל מיקום אנטומי באזור כף הרגל והקרסול, החל מהאצבעות ועד לעקב.

מהם הגורמים לכאבי כף רגל וקרסול?

הסיבה העיקרית למרבית כאבים בקרסול וכף רגל הינה לחץ מוגבר ועומס יתר, המביאים לנזקים מצטברים. העומס המוגבר על כף הרגל והקרסול עשוי לנבוע מגורמים שונים, דוגמת עודף משקל, יציבה בלתי תקינה, שיבושים שונים במבנה כף הרגל (דוגמת פלטפוס), נעילת נעליים לא מתאימות ומחלות ניווניות. כאב בקרסול עשו להופיע כתוצאה מנקע, שבר, דלקות פרקים, דלקות זיהומיות, פודגרה ודלקות עצבים.

כאבים בכפות הרגליים עשוי להיגרם כתוצאה משינויים במבנה הפיזיולוגי והביומכני, המביאים להגברת השחיקה והעומס, עד להתפתחות דלקות ותחושת כאב בכף הרגל. סיבה נפוצה נוספת לכאב בכף הרגל הינה מאמץ יתר בעת הליכה או ריצה ממושכת, לא תקינה ובלתי הדרגתית. מסיבה זו, כאב בכף רגל וכאב בקרסול שכיחים בייחוד בקרב ספורטאים, חיילים או אנשים המבצעים ריצות והליכות ממושכות ובעצימות גבוהה. בנוסף, כאבי כף רגל וכאבי קרסוליים עשויים לנבוע בשל גורמים גנטיים או מחלות רקע דוגמת סכרת.

טיפול בכאבי כף רגל וקרסול ללא ניתוח

קיימים מספר טיפולים ביתיים בכאבים בכף הרגל ובקרסול, שיישומם עשוי לייתר את הצורך בניתוח. להקלה על תחושת הכאב בכף רגל ובקרסול, ניתן להיעזר בקומפרסים קרים וחמים. הנחת תחבושות קרות או קפואות על האזור הכאוב למשך כ-10 דקות, ולאחר מכן הנחת תחבושת חמה למשך 10 דקות נוספות, מאפשר הקלה משמעותית בכאבים. מנוחה לאזור כף הרגל והקרסול חשובה גם היא עבור ההקלה על הכאב וזירוז תהליך ההחלמה. לא מומלץ לנוח במיטה, שכן הדבר עשוי להביא לניוון השרירים והמפרקים. במקום, ניתן להימנע מפעילות ולהרים את הרגל כמה שניתן. בנוסף, ניתן להשתמש במשחות לשיכוך כאבים דוגמת וולטרן, וכן ליטול תרופות משככות כאב ללא מרשם, דוגמת נורופן או אדוויל.

טיפול רפואי בכאבי כף רגל וקרסול

במקרים בהם הטיפול הביתי אינו מספק פתרון לכאבים, ניתן להסתייע באבחון וטיפול מקצועי של רופא אורתופד או מטפל כירופרקט. לאחר ביצוע בדיקה פיזיקלית ותשאול המטופל, הרופא או הכירופרקט יצבעו אבחון ויקבעו את הטיפול המתאים. הטיפול הרפואי השמרני בכאבים בכף הרגל ובקרסול כולל לרוב טיפול פיזיותרפי, הכולל הכוונה לתרגילים בבית וטיפולים בלייזר רך, אולטרה סאונד או גלי הלם. במקרים של התפתחות דלקות בכף הרגל ובקרסול, יותאם גם טיפול תרופתי הכולל סטרואידים, אנטיביוטיקה, משככי כאב ומרכיבים אנטי דלקתיים נוספים. במקרים חמורים וחריפים במיוחד של כאבי כף רגל, שאינן מגיבים לטיפולים הללו, ניתן לבצע ניתוח כף רגל כמוצא אחרון.