כאבי כתף – מכף רגל ועד ראש

מומחים שונים בתחום הכירורגיה האורתופדית אשר בוחנים במהלך השנים את הכאבים השונים שחווים בני האדם מבחינה פיזית, מרבים לדרג במקום גבוה במיוחד ברשימה את כאבי הכתפיים. למרבה הצער, רבים מאיתנו, בגילאים שונים ועקב נסיבות שונות, נאלצים להתמודד עם כאבים מסוג זה, אשר בחלק מהמקרים, כפי שנוכל לראות בהמשך, מקרינים לגב וגם לחלקים אחרים בגוף  - בחלק אחר מהמקרים מדובר בכאב שנוצר כתוצאה מכאבים בחלקים אחרים בגוף אשר מועברים בסופו של דבר גם לכתף.

כאבים בכתף עלולים להיות תוצר של נסיבות רבות, החל מתנועה לא נכונה של הגוף, נשיאת משקלים כבדים, שכיבה על מזרון לא טוב, פעילות ספורטיבית מרובה ולא מבוקרת וכו'. כאבים אלו יכולים להשפיע על חלקים שונים בגוף וכן על פעילויות ותנועות שונות של הגוף, על כן מומלץ מאוד להקדים כלל הניתן את הפנייה לטיפול ומעקב בנושא בידי גורם מקצועי מוסמך.

כאב בכתפיים – התרחישים השונים

כתף קפואה – מצב מוכר במהלכו המטופל יתלונן על כאבי כתף אשר משפיעים על היכולת שלו להניע אותה. במצב כזה הוא יתקשה בביצוע פעולות בסיסיות, כמו הרמת הזרועות, לבוש ועוד.
תסמונת צביטה – כאף שנובע מחוסר איזון שרירי בכתף. במקרה כזה הכאב יופיע בחלק הקדמי והאחורי של הכתפיים.
קרע בגיד – תופעה ידועה בעיקר אצל ספורטאים, ובפרט טניסאים אשר מפעילים את הכתף הרבה ובחוזקה. מצב זה נוצר כתוצאה מדלקת שמובילה לרוב למצב של קרע RC בגידי הכתף וגורם לקושי רב בביצוע פעולות שונות בגוף.
פריקת כתף – תרחיש שכיח במיוחד שעלול לגרום לכאבים קשים מאוד. מדובר במצב בו ראש הזרוע יוצא ממקומו, ואז לא ניתן להשתמש בכתף בצורה רגילה. יש לציין שיש מקרים שונים של פריקת כתף עם רמות קושי שונות.
שבר בכתף – בדיוק כפי שייתכן שבר בזרוע או בחלקים אחרים בגוף, כך ייתכן שבר באזור הכתף, מצב זה יכול להיגרם כתוצאה מנפילה, פגיעה ישירה בראש הזרוע, תאונה ועוד.

אפשרויות טיפול

ישנן מספר דרכים בולטות לטיפול בכאבי הכתף השונים - הדרך האולטימטיבית היא ראשית פיזיותרפיה לכתף. במקרה כזה יש להיעזר באיש מקצוע שידע לטפל במקור הכאב ובהשפעות שלו. הטיפול יכלול הן את הכתף והן את האזורים הסובבים אותו. טיפולים אחרים, יכולים לנוע מטיפול במשחות לריכוך הכאב ועד משככי כאבים (במקרה כזה יש לקבל מרשם מרופא ולקחת בחשבון שהטיפול אומנם יפחית את עוצמת הכאב אך לא יתעסק במקורות שלו) וכן טיפול אורטופדי שייתכן ויכלול גם ניתוח מתאים בכתף במידת הצורך.

על מנת להחליט איזה טיפול נדרש, יש לפנות לאורטופד מומחה אשר יבחן בעצמו את מצב הכתף וגם יבקש לערוך צילומים על מנת לאבחן את המצב לאשורו מתוך האזור פנימה. לסיום, אם אתם נאלצים להתמודד עם כאבים בכתף, אל תזניחו ותמהרו לפנות לאיש מקצוע מומחה שיבדוק מקרוב את המצב ויעניק לכם אבחנות רפואיות חשובות ומשמעותיות לטיפול בכאב.