אחד מסוגי הכאבים הנפוצים ביותר, הן בקרב צעירים והן בקרב מבוגרים, הוא כאב בירך. לא מעט גברים ונשים חווים את תחושת הכאב באזור זה מסיבות שונות, והוא משפיע על התפקוד שלהם ועל כן גם על איכות החיים שלהם. 

ניתן לחוש את התחושה באזורים שונים של הירך, בין אם זה בחלק הקדמי של הרגל והברך, ובין אם זה באזור המפשעה, וכן בחלק החיצוני של המותן והישבן. כפי שאפשר לראות מדובר על מגוון רחב של אזורים בהם אפשר לחוש את תחושת הכאב במאפיינים שונים, ואלה יכולים להשפיע על שגרת החיים, בין אם זה במהלך תנועה ובין אם זה בעת ישיבה או אפילו שכיבה. 

על מנת להבין כיצד יש לטפל בכאב הזה ברמות השונות שלו, צריך להבין תחילה ממה הוא נובע וכיצד ניתן לאבחן אותו. חשוב להבין, הרבה פעמים מדובר בכאב חולף, כאב רגעי, שנוצר בין אם בגלל תנועה לא נכונה, תנוחה לא טובה ובין אם בגלל עומס שנוצר במקום. אך יש מקרים בהם מדובר על כאב ממושך. במקרים כאלה הטיפול חייב להיות הרבה רציני וממוקד, זאת על מנת שיהיה ניתן להתגבר עליו. 

כאב בירך יכול להיגרם מסיבות שונות, כאמור. אם מדובר בכאב קל, אז כפי שציינו, זה יכול לנבוע מתנועה לא נכונה, תנוחה לא טובה, עייפות, עומס מסוים שנוצר במקום. זו הסיבה שלא מעט ספורטאים או אנשים שעוסקים בפעילות גופנית מתמודדים לא פעם עם כאב שכזה. צריך לזכור, כל אחד מאיתנו מבצע פעולות שונות עם הירך, מדי יום, בין אם זה כיפוף, ישיבה, הליכה, עמידה במקום ועוד. האזור סופג את העומס של הגוף ועל כן הוא יכול להיות מושפע מכך. כשמבצעים פעילות גופנית, ספורטיבית, העומס הוא הרבה יותר משמעותי. 

הסברים נוספים לכאבים בירך, אנחנו יכולים למצוא בשחיקה, דבר מאוד נפוץ בקרב ספורטאים שמשתמשים בירך שלהם בעצימות גבוהה, וכן חולשה, קרי, אנשים שלא מחזקים את הירך, עלולים לסבול מכאבים שונים. אנחנו מכירים גם תופעות של כאבים משמעותיים אצל אנשים מבוגרים, שהעצמות שלהם נחלשות ועל כן הם חשים תחושת כאב משמעותית. 

כיצד אפשר לטפל בתחושת הכאב

יש כמה אפשרויות להתמודד עם כאבים בירך. הטיפול הבסיסי ביותר הוא מנוחה לצד שימוש במנגנונים שמאפשרים קירור וחימום של האזור וכן שימוש במשחות שמפחיתות כאב. הבעיה היא, שמדובר בטיפול מאוד נקודתי ורגעי, לא מדובר בטיפול שפותר את הבעיה. 

על מנת לטפל בבעיה בצורה הרבה יותר רצינית ומשמעותית, הרי שיש לבצע תרגילים, כאלה שיגדילו את טווח התנועה, תרגילים שיחזקו את האזור ויאפשרו לבצע פעילויות בעומסים שונים ללא תחושת כאב, שימוש בתוספי תזונה ותוספים אחרים שיחזקו את המקום. במקרים קיצוניים, יש גם לבצע ניתוח. 

בכל מקרה, הכל שאלה מה סוג הכאב ומה קובע האבחון שמתבצע אצל הרופא.

כאב בירך – ממה הוא נובע וכיצד מתמודדים איתו