כירורגיה אורתופדית של קרסול וכף רגל

כפות הרגליים הן החלק של גופנו אשר בא במגע מתמיד עם הרצפה הקשה ונושא בכל העומס של משקל הגוף והלחצים שמופעלים עליו. כאשר חושבים על כפות הרגליים בצורה הזו אין פלא שאנו נתקלים במקרים רבים של עיוותים וליקויים בכפות הרגליים. הוסיפו לכך את העובדה שכיום אנשים רבים יותר ויותר עוסקים בפעילות גופנית שהיא ברוכה כשלעצמה אך מביאה עמה סיכונים לפציעות ובעיות. בעייתיות נוספת שנוגעת לכפות הרגליים נובעת ממנעלים לא איכותיים או לא נוחים, ובראשם כמובן נעלי העקב שנשים רבות עושות בהן שימוש.

מתיחות ותרגילים

לא פשוט להתמודד עם הבעיות בכפות הרגליים אשר עשויות לכאוב ולהגביל את פעולותיו של הלוקה בהן. אנו נדרשים לעשות שימוש בכפות הרגליים יום-יום, והכאב הקל ביותר יכול להכביד במידה בלתי נסבלת ולשבש את השגרה לחלוטין. מאמן כושר אישי בקיא ומיומן, או פיזיותרפיסט, יכול להציע תרגילים שיספקו הקלה מסוימת. אבל במקרים חמורים אין מנוס מהתערבות אורתופדית וחובה להתייעץ עם רופא מומחה לתחום מן השורה הראשונה. מכיוון שמדובר באיבר רגיש, עדין וחיוני נודעת חשיבות מכרעת לקבלת הטיפול האיכותי והנכון ביותר.

אורתופדיה וכירורגיה אורתופדית

אלו הן הבעיות שבעקבותיהן כדאי לפנות לעצת מומחה. הראשונה היא בוהן קלובה – מצב שבו נראה לכאורה שעצם 'חדשה' מבצבצת בחלקה הצדי הפנימי של כף הרגל. בפועל מדובר בעיוות של העצמות הקיימות שנובע לרוב מלבישת נעלי עקב צמודות. במקרים מסוימים נפגוש גם ליקוי של 'אצבעות פטיש' - עיוות של הבהונות הקטנות. למרות הליקוי האסתטי לרוב יומלץ לא להתערב רפואית במצבים הללו אלא אם כן הם גורמים לכאב ולסבל. כדי להקל על הכאב ניתן לנסות גם מדרסים וגרבי סיליקון מותאמות לבהונות. מדרסים עשויים לסייע גם לכל הצורות של הכאב בכריות כף הרגל.

נפיחות או אדמומיות בבוהן כף הרגל? במצבים שונים עשויים להיווצר שברים בעצמות המפרק או קרעים ברצועות המייצבות. הטיפול עשוי לכלול גיבוס או ניתוח. מצב מוכר יותר הוא תחושה של 'דורבן' בעקב כף הרגל. הכאב החד נובע מקרעים מיקרוסקופיים ברצועות העקב שהטיפול הנכון עבורם הוא פיזיותרפיה. ניתן להקל על הכאב בעזרת מדרסים אורתופדיים. בעיות מוכרות נוספות הן, כמובן, כף רגל שטוחה או קשת גבוהה של כף הרגל ששתיהן עשויות לגרום למכאובים שונים. ולבסוף קיימים שברים וקרעים בגידים ובעצמות כף הרגל.

בכל ליקוי ועיוות בתפקוד כף הרגל ההמלצה החד משמעית היא לפנות לרופא מומחה לתחום אשר יאבחן את הבעיה ויציע מסלול לטיפול ולהקלה ורק לאחר מכן להתייעץ עם מאמן כושר אישי באשר לתרגילים המתאימים.