כפות רגליים שטוחות - (" פלטפוס")-  Flatfeet  (קישור להרצאה מצולמת)

בני האדם נולדים כאשר כפות רגליהם שטוחות , ורק עם התקדמות ההליכה נוצרת הקשת הפנימית של כף הרגל, בדרך כלל בגילאי 5-10.

בכ 25% מהאוכלוסיה עדיין תהיה מידה זו או אחרת של כף רגל שטוחה , בד"כ באופן חלקי, ולרוב לא תהיה לכך השפעה על התפקוד, או כאבים.

לאי הופעת הקשת המדיאלית יש פקטורים גנטים, וניתן לראות שכיחות גבוהה של התופעה בקרב משפחות.

בעבר חשבו כי נעילת נעלי הרים מיוחדות, אביזרים אורתופדים או מדרסים, יכולים ל"רפא" כפות רגליים שטוחות, אולם במחקרים שבדקו את התוצאות בדיעבד נמצא כי אין לכך השפעה על מבנה כף הרגל.

הערכה של כף רגל שטוחה צריכה להיעשות על ידי אורתופד מומחה לניתוחי קרסול וכף רגל, כאשר בעת הבדיקה יש לוודא שלא מדובר בבעיה נוירולוגית או מולדת הגורמת לעיוות כף הרגל, כמו כן תעשה הערכה קלינית של מידת הפגיעה במפרקים ובגידים, ושל מידת ההגבלה והכאב .
הדמיית כף הרגל כוללת צילומים הנעשים בעמידה, לעיתים יש צורך בבדיקת CT על מנת לאבחן חיבור גרמי לא תקין של מפרקים ( tarsal coalition ), ונוכחות של ארטריטיס במפרק הקרסול או במפרק ה תת טלארי.

בדיקת MRI יכולה לתת אינדיקציה לגבי מצב הגידים , בעיקר לגבי הגידים בחלק הפנימי של הקרסול, לגבי אפשרות של קרע רצועות ופגיעות סחוסיות של תמיד ניצפות ב CT.

הטיפול:
בשלב הראשון הטיפול יהיה שמרני , ויכלול מדרסים בהתאמה אישית עם שינוי ציר העקב ותמיכה לקשת הפנימית של כף הרגל. במידה והמצב לא ישתפר ניתן לשקול ביצוע ניתוח אשר מטרתו שינוי ציר העקב ,העברת גידים ושימוש במשתל טיטניום למניעת קריסה של הקשת.
במקרים בהם סחוס המפרק נפגע או כאשר יש חיבור לא תקין בים עצמות כף הרגל, יש לבצע קיבוע של המפרק התת- טלארי.
ניתוחים לתיקון כפות רגליים שטוחות הינם מורכבים ונעשים לרוב בהרדמה כללית, לאחר הניתוח הרגל תקובע בגבס למשך 6 שבועות ללא אפשרות דריכה , ולאחר מכן, שימוש בגבס הליכה או מגף פלסטי למשך 6 שבועות נוספים

מראה כף הרגל השטוחה:
 
תיקון פלטפוס,לאחר הסטת העקב וקיבוע עם בורג: