מהו דפיברילטור ואיך נדע להשתמש בו?

דפיברילטור הוא מכשיר שיכול להציל חיים, יש לו את היכולות ואת האינטליגנציה לעשות דברים שלפעמים נראים כל כך לא הגיוניים וגורמים לי להשתאות אל מול כוחה של הטכנולוגיה, כל כך להשתאות שאני לפעמים שואל את עצמי האם מדובר רק בטכנולוגיה הוא היכול להיות שמדובר בהתערבות אלוהית, הרי שמדובר במוצר שבו לוקחים את אחת ההמצאות החשובות בהיסטוריה של האנושות שהיא החשמל ושולחים אותו הישר אל לב שהפסיק לפעום או לב שעובד באופן לא סדיר, שולחים אותו בצורה כל כך מדויקת שבמקום לפגוע הוא מפיח בנו חיים או מחזיר אותנו לתפקוד מלא.

ולחשוב שלפני דפיברילטור אנשים שהיו לוקים בהתקף לב או דום לב, הסיכוי שלהם לשרוד היה שואף לאפס! אם כי היו מקרים אבל אנחנו מדברים על הסטטיסטיקה כמובן שבה לא היה נותר סיכוי כמעט לאדם לפני ההמצאה הדגולה הזאת. את הדפיברילטור ניסו לראשונה בתחילת המאה ה 20 על חיות כמובן, ושמו נובע מתוך תהליך הדפיברילזציה שבה הלב מקבל חשמל וזה נותן לו שוק חשמלי שגורם לו לעצור ולפעול מחדש או מסדיר את הקצב שלו.

איך פועל דפיברילטור?

דפיברילטור מצליח לפעול היום בצורה מאוד יעילה מפני שהוא מכשיר מאוד מתקדם שהו אפשר להשתמש בצורה מאוד מדויקת. יש לו יכולות של איסוף נתונים ועיבוד מהיר שלהם, יש לו יכולות של בדיקה עצמית שתמיד מכינה עצמו לפעולה ולא נותנת לו לעולם להיות עם בטרייה ריקה, ממש רופא בהיכון. יש למכשיר יכולות הפקת אנרגיה חשמלי מדויקת ועוד תכונות רבות שבאמצעותן אנו מקבלים מוצר עזר שבלעדיו חיים שלמים ילכו לנו לאיבוד וביחד איתו ניתן להשיג דברים מדהימים.

לא סתם יש היום בכל חדר ניתוח לב פתוח מכשיר דפיברילטור מקצועי. איפה עוד נמצא דפירברילטורים?
קודם כל חשוב לדעת כי יש מספר סוגים שונים של הדפיברילטורים, יש את המכשיר המקצועי של חדרי הניתוח, יש את המכשיר הנפוץ ביותר שנקרא חצי אוטומטי חיצוני והוא נמצא בכל אמבולנס של מגן דוד אדום היום, המכשיר הזה דורש ידע מוקדם ואותו יפעיל בדרך כל פרמדיק ומישהו שיודע לאסוף את הנתונים שמשדר המכשיר, לשקלל אותם בראש שלו ולבסוף לתת למכשיר הוראה מדויקת כמה אנרגיה חשמלית להעביר אל הלב של החולה.

יש את הדפיברילטור החיצוני האוטומטי שנמצא היום בכל מוסד או מרחב ציבורי כמחויב בחוק, מכשיר כזה יודע לאסוף את הנתונים ולשקלל אותם באופן אוטונומי ואותו המכשיר גם יחליט כמה אנרגיה להעביר אל החולה, כל שנותר למפעיל שלו הוא לדעת כמה פעולות פשוטות וכל אדם לאחר כמה הסברים יוכל לדעת להשתמש בו.

איך דפיברילטור מעביר את האנרגיה החשמלית?

דפיברילטור יודע להעביר את האנרגיה החשמלית באמצעות 2 אלקטרודות שמתחברות אל בית החזה כאשר באמצעותן החשמל מגיע באופן מדויק אל שריר הלב, הדפיברילטור היחידי שעובד בצורה שונה הוא שתל יוחד שמתחבר אל שריר הלב באופן ישיר.