מחלות ופגיעות בעצמות הססמויד

עצמות ססמויד  (מקור המילה – sesami , שומשום, על שום צורתם), קיימות אזורי גוף שונים, לדוגמה: עצם הפיקה בברך, עצמות כף היד, ובאזורים שונים בכף הרגל.
עצמות אלו למעשה ממוקמות בתוך גידים, ובעלות תפקיד ביומכני ומשמשות גם כהגנה על מפרק סמוך.
שתי עצמות הססמויד של הבוהן הראשונה (האגודל) בכף הרגל, ממוקמות כל אחת, בתוך בטן השריר המכופף הקצר של הבוהן הראשונה, בכך הן תורמות ליציבות המפרק , משפרות את כח פעולת הגידים ומגינות על המפרק בחלקו התחתון.
לעיתים אחת או שתי עצמות הססמויד מפוצלות לשניים, כאשר בתווך ישנה רקמה ביברוטית או סחוסית המחברת בין שני החלקים, מצב זה נקרא: ססמויד בי-פרטיטה (sesamid bipartite).
בד"כ לא מדובר במצב פתולוגי, ולרוב אין בכך לגרום לכאב או להפרעה אחרת.


מחלות הססמויד:
חבלות ישירות או עקיפות למפרק הבוהן, עלול לגרום לשבר בעצמות הססמויד או לקרע ברצועות המייצבות.
כתוצאה מעומס יתר, עקב מבנה פתולוגי של הגפה, או אפילו סתם כך,עלול להופיע תהליך בו זרימת הדם לעצם נפסקת, והעצם עוברת תהליך של נמק (avascular necrosis), תהליך זה, ותהליכים דומים דמויי דלקת או שברי מאמץ מובילים לכאבים בדריכה , לעיתים נפיחות ואודם, ושינוי תבנית הדריכה.
שחיקת סחוס בעצמות הססמויד לבד, או בנוכחות שחיקה של מפרק הבוהן, מופיעים כאבים , חריקות והגבלת תנועות הבוהן. מצב זה נכלל בהגדרה של אוסטאוארתריטיס.

 

הטיפול הראשוני במחלות של הססמויד  תלוי במנגנון הפגיעה.
במידה ומדובר במצב חבלתי חריף הטיפול יכלול גיבוס במצב של שברים, המנעות מדריכה ולאחר תקופת החלמה של מספר שבועות, פיזיותרפיה.
במידה ויש שברים עם תזוזה משמעותית יש צורך בהערכה ע"י CT או MRI (כאשר יש חשד לקרעים ברצועות וגידים המייצבים את הבוהן, ולעיתים בניתוח לקיבוע.
במצבים בהם הכאב מתפתח בצורה הדרגתית, יש לבצע הערכה ע"י צילום ולהתחיל טיפול הכולל: הפחתת עומס מכני על ידי מדרסים מותאמים ולעיתים על ידי מגף הליכה או גבס.
טיפולי פיזיותרפיה, זריקות קורטיזון, ומנוחה.
במידה והכאב אינו חולף, תבוצע הערכה על ידי CT של כף הרגל, ובמצבים עמידים לטיפול ישקל טיפול ניתוחי, לרוב כריתה של עצם הססמויד המעורבת.

בתמונה: מצב בו עצם הססמויד עברה נמק (avascular necrosis )- ניתן לראות השטחה וסקלרוזציה של העצם.