מעלון מדרגות - להגיע מקומה לקומה ללא בעיה

מדרגות הן כלי עזר שימושי ביותר לטיפוס או ירידה בתוך דירה בעלת יותר מקומה אחת או בבניין משותף עם מספר קומות שאין בו מעלית. עבור אנשים המוגבלים פיזית המדרגות לאמהות אמצעי הנגשה אלא להיפך- מחסום המונע מהם לרדת או לעלות. מעלון מדרגות הוא האמצעי המסייע להתגבר על המכשול שמציבות המדרגות והוא מתאים לשימוש גם עבור אדם מוגבל שיכול ללכת אך מתקשה במדרגות וגם עבור אדם נכה המרותק לכיסא גלגלים.

היכן נעשה שימוש במעלון מדרגות?

עיקר השימוש במעלון מדרגות נעשה בדירות בעלות יותר מקומה אחת או בבית משותף ללא מעלית. עם זאת, ישנם גם מבנים ציבוריים אשר לא מתאפשרת בהם בניית מעלית (במיוחד מבנים ישנים יותר) וגם לא הנגשתם באמצעות שביל המתאים לכסאות גלגלים. בכל המבנים הללו התקנת מעלון מדרגות תפתור את בעיית הנגישות. היום, כאשר החוק מחייב את הנגשתם של מקומות ציבוריים לאוכלוסיית הנכים, מעלון הוא פתרון מצויין.

יתרונותיו של מעלון מדרגות

התקנתו של מעלון מדרגות היא זולה ופשוטה הרבה יותר מהתקנת מעלית נכים. התקנת מעלית דורשת את חפירת הפיר ובניית המעלית וזוהי עבודה מורכבת מאוד, מה גם שלא בכל מבנה ישנו שטח גדול מספיק לבנייתה של מעלית בכלל ומעלית נכים, שהיא רחבה יותר מן המעלית הרגילה- בפרט. מעלון מדרגות דורש שטח מצומצם יותר וההתקנה היא פשוטה כל עוד היא נעשית על ידי מהנדס המומחה בתחום שלוקח בחשבון את נתוני המבנה וכך ממליץ על רכישת המעלון המתאים ומפקח על הקמתו בצורה נכונה ומתאימה לנתוני השטח.

ממה מורכב מעלון?

מעלון כולל שלושה חלקים מרכזיים: המעלון עצמו, המושב או משטח לכיסא גלגלים ומנוע. חשוב מאוד שהמעלון יכלול גם ידית לשימוש ידני במקרה חירום בו ישנה תקלה במנגנון המתוחכם של המעלון. חשוב גם להתקין חגורת בטיחות.

כיצד לבחור מעלון מתאים?

את המעלון, כאמור, יש להתאים לנתוני השטח: עד כמה השטח רחב או מצומצם, צורת המדרגות, החומר ממנו הן עשויות, וגם בהתאם לצרכים שלכם- האם אתם זקוקים למשטח לכסא גגללים או יכולים להסתפק במושב. חשוב כי המעלון יהיה נוח לתפעול, בעל מנגנון איכותי שיאפשר נסיעה נוחה ובטוחה (כן, בהחלט אפשר לקרוא למעבר מקומה לקומה באמצעות מעלון נסיעה). יש לזכור כי הוא מיועד לאנשים בעלי מוגבלות פיזית ברמה כזאת או אחרת כך שחשובה נוחיות השימוש בו ושיהיה מאושר על ידי מכון התקנים.