מרפאת כאב

 כל אחד מאיתנו נאלץ להתמודד עם סוגים שונים של כאב במהלך חיינו. לעיתים מדובר בכאב רגעי, זמני, חולף, ולעיתים מדובר בכאב שדורש יותר תשומת לב, למשל כאבי שיניים, כאבי גב ועוד. מרביתנו עושים פעולה מסוימת בשביל להתמודד עם הכאב, כמו לקחת כדורים, ללכת לרופאים, תרגילי פיזיותרפיה ועוד. אך יש מקרים בהם צריך לעשות הרבה יותר מעמיק, כמו למשל ללכת למרפאת כאב.

מרפאת כאב היא מקום בו מטפלים בכאב שאנחנו חווים, כאילו מדובר במחלה עצמה. התמודדות מתבצעת באמצעות אבחון מקור הכאב וטיפול במקור, ואם המקור ידוע, אז פשוט לומדים כיצד להתמודד עם הכאב עצמו. בין סוגי הכאבים בהם נהוג להתמקד במסגרת מרפאת כאב, אנחנו יכולים למצוא, כאב כרוני מתמשך, כאב חד שמופיע לעיתים רחוקות אך בצורה קיצונית, כאבים שנובעים מגידולים סרטניים, כאבים במערכת העצבים, כאבי גב, ועוד.

הטיפולים במרפאת כאב מתבצעים במגוון צורות, הצורה הבסיסית היא תרופות שמתאימות לסוג הכאב ולמשך הזמן שהוא נמשך, בנוסף אפשר למצוא במרפאות כאב טיפולי פיזיותרפיה, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולים במחטי, ביופידבק, וכן טיפולים באמצעות זריקות ואפילו בצורה של השתלות לשיכוך כאבים.

מדוע חשוב לשלב בטיפול אלמנטים פסיכולוגיים?

כמו שאנחנו יכולים לראות, חלק מטיפול בכאב כולל גם עבודה עם פסיכולוג. יש לכך הסבר מאוד פשוט. כאבים הרבה פעמים, כמו מחלות, יוצרים טראומה לא רק לגוף אלא גם לנפש, הם יכולים לגרום לשיתוק שלנו מלבצע פעולות שונות, הם יכולים למנוע מאיתנו להמשיך בשגרת החיים שלנו כפי שהכרנו אותם.

הדוגמא הקלאסית היא, נניח ואנחנו עוברים תאונת דרכים, גם אחרי שטופלנו והכל חזר לקדמותו, ייתכן מאוד שנרגיש כאב מסוים אשר ישפיע על ההחלטה שלנו אם נחזור לנהוג או לא, ייתכן מאוד גם שאין מקור אמיתי לכאב אנחנו פשוט חווים אותו מסיבות נפשיות וזה גורם לנו להימנע מפעולות שונות. אז אנחנו משתקים את עצמנו למעשה.

לכן, חשוב מאוד שנדע להתמודד עם הכאב, נדע כיצד לעבוד איתו, לא רק מבחינה פיזית גם מבחינה נפשית. כמו שאנחנו יכולים לראות יש צורות שונות להתמודדות עם כאב מבחינה מעשית אך גם מבחינה נפשית, לא חסרות אפשרויות, החל משימוש בפסיכולוג, מטפלים, דמיון מודרך ועוד.

כאן המקום לציין נקודה אחרונה, טיפול בכאב הוא תהליך, חשוב לבצע אותו בצורה נכונה עם אנשי מקצוע ולקבל את העובדה שמדובר בתהליך ולא בפעולה של זבנג וגמרנו, כך נוכל להצליח בהתמודדות שלנו.

מרפאות כאב פרטיות

נכון להיום להשיג תור למרפאת כאב דרך הקופת חולים היא משימה לא קלה בכלל, לעיתים יש צורך לחכות חודשים רבים ולפעמים אפילו טווח של שנה – שנה וחצי בשל הלחץ הגדול שיש על המרפאות הללו, אך אם יש לכם ביטוח רפואי פרטי אתם יכולים לבחור ללכת למרפאה פרטית שתטפל לכם בכאב ותחסוך לכם את ההמתנה הרבה דרך הקופות חולים.