סוכרת מבוגרים ורגל סוכרתית

סוכרת סוג 2 היא מחלה מטאבולית שמתבטאת בריכוזים גבוהים של גלוקוז בדם. זוהי אחת המחלות הנפוצות בעולם ולמרבה הצער, זוהי סיבת המוות הרביעית בשכיחותה.

 

רגל סוכרתית היא אחד מן הסיבוכים הנפוצים ביותר בקרב חולי סוכרת (כ-25% מכלל החולים סובלים ממנה), ואם לא מטפלים בו היטב הוא יכול להביא חס וחלילה לכריתה של חלק מן הרגל. המקור לרגל סוכרתית הוא בהפרעה בשם נוירופתיה פריפרית, פגיעה במערכת העצבים. הפגיעה הפריפרית (היקפית) פוגעת בדרך כלל בגפיים התחתונות ולאחר מכן עשויה להגיע גם לעליונות. סיבה נוספת לרגל סוכרתית היא פגיעה בכלי דם גדולים או קטנים (וסקולופתיה).

הסימפטומים עצמם יכולים להתבטא באובדן תחושה בכפות הרגליים או תחושות לא נעימות אחרות כגון עקצוצים, שריפה וכאבים חזקים . אפקט נוסף הוא רגישות יתר לפציעות בכף הרגל, אפילו מינוריות, וכאשר אין תחושה של כאב, הסיכוי להיפגע גדל.

כמו כן, עשויה להתרחש בשרירים ולגרום לעיוותים בעצמות כף הרגל, יבלות ולסדק של העור, וכך הסיכון להיווצרותם של פצעים וזיהומים עולה אף יותר.

?כיצד לטפל ברגל סוכרתית

יש להדגיש שהטיפול באזור כף הרגל אצל חולי סוכרת חייב להיות מידי. החולה חייב לשים לב לכל פגיעה בכף הרגל, נפיחות או אדמומיות ולטפל בהן בהקדם באמצעות חיטוי, חבישה וכו'. מכיוון שבמקרים רבים התחושה בכף הרגל נפגעת, ההמלצה היא לבדוק אותה מספר פעמיים ביום.

מן הסתם, יש להקפיד על איזון רמת הסוכר בדם באופן כללי. ניתן גם להפחית את הסיכוי לפגיעות בכף הרגל באמצעות נעילה של נעליים רחבות ושימוש במדרסים או רפידות מיוחדות למניעת זעזועים ופגיעות.

במקרים קשים שבהם התחיל מצב של נמק וישנם כיבים חמורים, ייתכן שיהיה צורך לטפל במצב באמצעות אנטיביוטיקה.

חשוב להדגיש שאין שום מניעה לבצע פעילות גופנית מתונה ורצוי לבצע אותה במסלול שאינו גורם לפגיעות נוספות כגון על שפת הים (אם הדבר אפשרי) או דרכי עפר. מחקר שפורסם בכתב העת Watch Cardiology מצא כי הליכה בקצב מהיר עשויה למנוע את הסיכוי לפתח סוכרת בשיעור של עד 50%.

כיצד יכולה הרפואה הסינית לטפל ברגל סוכרתית?

הרפואה הסינית יכולה להקטין את הסיכון לסיבוכים ולשפר את המצב באמצעות טכניקות טיפול מסורתיות כגון דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי אורח החיים ומשטר התזונה.

הדיקור הסיני משפר את זרימת הדם בגפיים התחתונות ובכך מפחית מצבים דלקתיים ומביא להחלמה מהירה יותר של פצעים. צמחי מרפא ספציפיים לחולי סוכרת מאזנים את רמת הסוכר בדם.

כמו כן, במקרים רבים ניתנות המלצות אישיות לשינוי אורח החיים כדי לחזק את הגוף (לדוגמה, באמצעות פעילות גופנית מתונה) ושיפור התפריט התזונתי, וזאת במטרה לאזן את רמות הסוכר בגוף.