עיוות הבהונות הקטנות

כולל- בהונות פטיש (hammer toes ) , פריקת עצמות המסרק וכאבים בכרית כף הרגל (מטטרסלגיה).

הבהונות הקטנות של כף הרגל, פועלות הן באופן עצמאי במהלך ההליכה, בעיקר ברגליים יחפות, והן כחלק ממנגנון הדריכה בשלב ה רמת הרגל (toe off ).
עיוותים של הבהונות הקטנות יכול לנבוע מהפרעה או חוסר איזון של השרירים בכף הרגל או כתוצאה מהעברת עומס הדריכה העיקרי, מהבוהן הגדולה אל הבהונות הקטנות.
מחלות שרירים,מחלות עצביות, שברים או קרע בגידים יכול לגרום לחוסר איזון של השרירים הפנימיים בכף הרגל וכתוצאה מכך לעיוות הבהונות, אולם ברוב המקרים הגורם לעיוות יהיה שינוי של תבנית ההליכה, על רקע של עיוות הבוהן הגדולה, שחיקת מפרק או מבנה אנטומי לא תקין.
במהלך ההליכה, הבוהן הגדולה אמורה לשאת כ 30% ממשקל הגוף בשלב הסופי של הדריכה, ואולם, במקרים בהם מופעל עומס יתר על אזור הבהונות הקטנות ישנה התרופפות והתארכות של הרצועה התומכת מתחת לבהונות, וכתוצאה מכך, מופיעים עיוותים דוגמת "בוהן פטיש" , יבלות, וכאבים בכרית כף הרגל.

כאבים בכרית כף הרגל (מטטרסלגיה) , נובעים עקב התרופפות הרצועה ותת- פריקה של ראשי עצמות המסרק אשר מפעילות לחץ על העור ועקב כך נוצרות היבלות (החלק התחתון בתמונה).
שפשוף בחלק הגבי של אצבעות כף הרגל יכול להיווצר כאשר הבוהן מקבלת מנח דמוי פטיש ונלחצת אל מול הנעל (החלק העליון בתמונה הראשונה מצד ימין).

הטיפול בכאבים בכרית כף הרגל, יכלול בד"כ שימוש במדרסים עם הגבהה (כרית מטטרסלית) הממוקמת מעט אחורית לאזור היבלת הכואבת, כאשר המטרה של אותה הגבהה היא הורדה של העומס על ראשי עצמות המסרק הבולטים.
כאבים הנובעים משפשוף הנעל אל מול הבהונות הקטנות במקרה של בהונות פטיש, יכלול שימוש בגרב סיליקון זעירה המולבשת על הבוהן הכואבת. 

במידה והכאב לא מרפה למרות האמצעים השמרניים ניתן לשקול ביצוע ניתוח.
במהלך ניתוח מבוצע חתך מעל הבהונות המעוותות, ניסור קצות המפרק וישור הבוהן, לסיום מקבעים את הבהונות עם פין מתכתי למשך חודש.

במקרים בהם עצמות המסרק בולטות ויוצרות יבלות כואבות , ניתן לנתח ובאמצעות ניסור וקיבוע עצם המסרק, לאחר שמרחיקים אותה מאזור הדריכה.


 
צילום כף רגל עם עיוות ניכר של הבהונות הקטנות, ועיוות הבוהן הגדולה.
צילום כף הרגל לאחר התיקון. שימו לב למסמרים המקבעים את הבהונות השניה והשלישית, המסמרים מוצאים לאחר כ חודש מהניתוח.