פציעות ספורט

פציעות ספורט הן הגדרה כוללת למגוון חבלות ונזקים גופניים העלולים להתרחש במהלך קיומה של פעילות ספורטיבית מאומצת או מתונה. פציעות הספורט הנפוצות ביותר הן פציעות שרירים, מרפקים, גידים ורצועות והן מתרחשות משתי סיבות עיקריות: חבלה ומאמץ נשנה.

פציעות ספורט שמקורן בחבלות טראומטיות מתאפיינות בין היתר בשטפי דם, מתיחת שריר, שברים, חבלות גוף, פריקות ושריטות. חומרת הפציעה במקרי של חבלות טראומטיות נקבעת בהתאם למיקום הפגיעה בגוף, רמת הנזק של הפגיעה ברקמות הגוף וסוג הרקמה החבולה ובהתאם לגילו של הנפגע ומצב בריאותו הכללי טרם הפציעה.

פציעות ספורט שמקורן במאמץ נשנה החוזר על עצמו באופן תדיר וקבוע הן פציעות הכוללות בין היתר: פגיעה בשרירים, במערכת העצבים, בגידים, בסחוס ובפרקים והן מתאפיינות בין היתר בתחושת כאב, עייפות, נוקשות בפרקים, תחושת נימול באחד מאיברי הגוף השונים ועוד. פציעות אלו, בניגוד לפציעות חבלה, אינן מופיעות באופן מיידי והן מתרחשות לאורך זמן כאשר בשלבים הראשונים לפגיעה הגוף איננו "מאותת" לנו על הפגיעה בו. בשלבים מתקדמים יותר, הנפגע/ת עלולים לחוות סימפטומים כאלו ואחרים. פציעות ספורט כתוצאה ממאמץ נשנה החוזר על עצמו, בדומה למחלת הפסוריאזיס שאיננה מתאפיינת בתסמינים עד התפרצותה, ניתנות לטיפול באמצעות טיפול מונע בדומה לדרכי טיפול בפסוריאזיס המיועד בין היתר להתגברות על הסיטקומים ברגע התפרצותם. חשוב לדעת בפציעות ספורט כתוצאה ממאמץ נשנה או עומס יתר על הגוף עלולות להוביל לנזק הדרגתי של רקמות הגוף ובמקרים מסוימים הדבר בא לידי ביטוי בתחושת כאב ודלקות.

בשני סוגי פציעות הספורט העיקריים, הטיפול מיושם באמצעות: טיפול כירורגי -הליך ניתוחי, טיפול תרופתי-זריקות ותרופות שונות למיניהן, טיפול שמרני באמצעות מכשור רפואי מתקדם כגון: טיפול בגלי הלם, לייזר וכדומה. אופן הטיפול נקבע על ידי רופא מומחה ובהתאם למצבו הבריאותי הכללי של הפצוע, גילו, סוג הפציעה וחומרתה. במהלך תקופת הטיפול וההחלמה מומלץ להימנע מכל סוג של פעילות ספורטיבית ולחזור לפעילות הדרגתית בהתאם להמלצותיו של הרופא המטפל ובהתאם לתכנית השיקום הנדרשת לצורך חזרה לפעילות. אחת מהדרכים היעילות ביותר למניעת פציעות ספורט במהלך קיומן של פעילויות ספורטיביות מתונות או מאומצות, הינה הקפדה יתרה על תרגילי מתיחות לפני ואחרי הפעילות. תרגילי המתיחות מיועדים לכלל העוסקים בפעילויות ספורטיביות, בין אם מדובר באנשים העוסקים בספורט תחרותי או מקצועי ובין אם מדובר באנשים העוסקים בפעילויות ספורטיביות מתונות לצרכי שמירה על כושר גופני, דיאטה וכדומה. מספר דקות של תרגילי מתיחות לפני ואחרי הפעילות יוכלו לסייע גם לכם להגן על גופכם מפני פציעות ספורט שונות.