קילה - כיצד מזהים ואיך מטפלים?

רקע כללי

קילה, או בשמו האחר בקע, הינו בעיה רפואית בה איבר או רקמה בגוף יוצאים ממקומם הטבעי ועוברים למקום אחר, בדרך כלל באותו האיזור, דרך קבוצת שרירים. בקעים יכולים לקרות במספר איזורים בגוף- למעשה, כמעט ואין אף איבר בגוף בו לא יכול להתרחש בקע, אך רוב סוגי הבקעים מערבים במידה זו או אחרת את איזור שרירי הבטן. סוג הבקע הנפוץ ביותר הינו באיזור המפשעה, וסוגים נפוצים אחרים הינם בקע בירך, בקע באיזור הטבור, בקע בסרעפת ועוד.
הגורמים לקילה הם מגוונים, וביניהם עודף משקל, ניתוח באיזור הבטן, היריון והרמה של משאות כבדים יתר על המידה. בנוסף לכך, יש בקעים שהנטייה אליהם היא מולדת, והיא יכולה להתבטא בילדות או בבגרות.

תסמינים עיקריים

התסמין המובהק ביותר לקילה הינו בליטה באיזור. יש לציין כי לעיתים הבליטה יכולה להיעלם- עם זאת, אין פירוש הדבר שהבקע נעלם, והוא צפוי לשוב ולהופיע בהמשך. יש סוגי בקעים אשר עוצרים פעולות שונות בגוף, כמו זרימת דם לאיבור מסויים או חלקים מסויימים במערכת העיכול- במקרים כאלה, יש צורך בטיפול רפואי דחוף למניעת נזקים נוספים.

סוגי טיפול

כפי שנאמר, קיימים סוגים שונים של קילה, וכל אחד מהם דורש התערבות רפואית מסוג אחר. על פי רוב, ניתן לפתור את כל סוגי בעיות הבקע באמצעות הליך כירורגי, אך לעיתים הדבר אינו נדרשת וקיימות דרכי טיפול אלטרנטיביות.

במקרה של בקע ירכי, למשל, רופא מומחה יוכל לתקן את הבקע באופן חיצוני, בלי צורך בניתוח. בבקע סרעפתי ניתן לטפל, או לפחות להפחית משמעותית את התסמינים, על ידי הורדה במשקל ואי לבישת בגדים צמודים.

עם זאת, קיימים סוגי בקע שונים בהם אין מנוס מהתערבות ניתוחית. בקע מפשעתי, למשל, מומלץ לתקן באמצעות הליך כירורגי. יש לציין כי מדובר בהליך פשוט יחסית אשר משך ההתאוששות ממנו קצר. בנוסף, יש צורך בהתערבות ניתוחית דחופה במידה ומדובר בבקע כלוא- בקע החוסם את אספקת הדם לאיבר. במקרה של כאבים חזקים באיזור הבקע, בחילות והקאות- יש לפנות לעזרה רפואית באופן מיידי.