קרע בגיד אכילס
 
גיד אכילס הינו הגיד החזק והגדול ביותר החוצה את מפרק הקרסול, תפקידו הוא לאפשר תנועת כיפוף (פוינט) של מפרק הקרסול ובכך להוביל את מרכז הגוף קדימה בעת הליכה או ריצה.
גיד זה ממוקם אחורית לשוק ולקרסול וניתן לחוש אותו בחלק האחורי של הקרסול מעל עצם העקב.
קרע בגיד אכילס יכול התרחש כאשר מתרחש כיווץ חזק ולא רצוני של שרירי התאומים, אשר הינם המשכו של גיד אכילס, ובאותו הזמן מופעל כח דריכה המתנגד לתנועת הכיפוף.
קרעים אלו קורים בד"כ לאנשים בגילאי ה 40, בעיקר בפעילות ספורטיבית של "סוף שבוע", כלומר אצל אנשים שלא מתאמנים באופן קבוע אך מדי פעם עוסקים בספורט מאומץ.
הסימן הראשון לקרע בגיד אכילס, הוא כאב חד ופתאומי בחלק האחורי של הקרסול, כפי שמתואר לעיתים על ידי המטופלים: " הרגשתי בעיטה חזקה באזור העקב, וכשהסתובבתי לא ראיתי אף אחד...".

קרע בגיד אכילס - ניתן לראות את השקע הנוצר בעקבות הקרע (מסומן בחץ).
 

בהסתכלות ניתן לראות נפיחות וסימנים כחולים הנובעים מדימום בגיד הקרוע, לעיתים ניתן לחוש מרווח (gap) ברציפות הגיד , כ 2-6 ס"מ מעל העקב.


הסובל מקרע בגיד אכילס מאופיין בצליעה , וחוסר יכולת ללכת מהר או לרוץ.
הטיפול הראשוני יכלול משככי כאבים, קירור המקום וחבישה. לאחר בדיקה ע"י אורתופד האבחנה בד"כ תהיה ברורה ואין צורך באמצעי הדמיה כלל. 
במקרים בהם יש חשד לקרע ישן, במצבים בהם לא אובחן לראשונה הקרע או כשיש פתולוגיה אחרת באזור, ניתן להיעזר בבדיקת MRI של הגיד.
הטיפול לקרעים בגיד אכילס יכול להיות ניתוחי או לא ניתוחי.


הטיפול הלא ניתוחי:

בד"כ ישמר לאנשים מבוגרים שאינם עוסקים בספורט או פעילות מאומצת, בעיקר כאשר ישנם גורמי סיכון להרדמה או ניתוח כגון: מחלות לב, מחלות כלליות אחרות דוגמת סכרת, אי ספיקה של כלי הדם ועוד.
טיפול זה יכלול קיבוע בגבס , כאשר הקרסול מטה בכיפוף (פוינט) על מנת לאפשר קירוב בין 2 קצות הגיד הקרועים. הקיבוע הוא בד"כ 6 שבועות ולאחר מכן מסירים את הגבס ומתחילים דריכה בנעל רגילה עם הגבהה של העקב, ובפיזיותרפיה לשיפור טווחי התנועה וחיזוק השרירים.
יתרונות הטיפול הלא ניתוחי - הימנעות מסיכוני הרדמה וניתוח (זיהומים , הפרעה בריפוי פצע ).
חסרונות הטיפול הלא ניתוחי - שכיחות גבוהה של קרעים חוזרים, והתארכות יתר של הגיד, דבר המוביל לצליעה ואף לכאבים בעקב והופעת כיבים עקב כך.
חסרון נוסף הוא תקופת הקיבוע בגבס – 6 שבועות.


הטיפול הניתוחי:

מתאים לאנשים צעירים ופעילים פיזית, בעיקר כאשר אין מחלות רקע המסכנות אותם בהרדמה ובניתוח.
במהלך הניתוח מבצעים חתך אחורי מעל הגיד הקרוע , מאתרים את קצות הגיד ותופרים אותם תוך הקפדה על שימור האורך המקורי של הגיד , חיזוק התיקון ע"י שימוש בגיד הפלנטריס הסמוך, וסגירה קפדנית של מעטפות הגיד .
לאחר הניתוח מקבעים בסד גבס  למשך שבועיים, ולאחר הסרת התפרים, מעבירים למגף הליכה, ובשלב זה מתאפשרת הפעלת מפרק הקרסול, שיפור טווחי התנועה ורחצת הרגל.
יתרונות הטיפול הניתוחי- תיקון אנטומי של הגיד והפחתת הסיכון לקרעים חוזרים והתארכות הגיד למינימום של כ 1-2% 
כמו כן אפשרות להפעלת הקרסול כבר שבועיים מיום הניתוח, ובכך שיפור הסיכויים להגיע לטווחים מלאים ולהמנע מצליעה בהמשך.
חסרונות הטיפול הניתוחי- סיבוכי הרדמה וניתוח (כגון זיהום והפרעה בריפוי פצע).