שחזור רצועות הקרסול (קישור להרצאה מצולמת)

מפרק הקרסול מאופיין בטווחי תנועה גדולים יחסית ובצורך לתת מענה למגוון תנועות בצירי פעולה שונים, ומצד שני זקוק למערכת מייצבת שתמנע פגיעות גרמיות ותאפר הליכה יציבה ובטוחה על הרגל.
על מנת לענות על הצרכים הללו, המבנה הגרמי של המפרק מקנה יציבות בעיקר כנגד כוחות הפועלים מהצדדים, אך בעת הטיית הקרסול כפי מטה (פוינט) המבנה הגרמי אינו מייצב מספיק ולכן זקוק לתמיכה נוספת.
רצועות הקרסול מהוות מייצב סטטי של הקרסול לתנועות בציר קדמי-אחורי ובציר הצידי, כאשר עיקר פעילות הרצועות הינה למנוע את הטיית הקרסול לכיוון מרכז הגוף, כפי שקורה ברוב הנקעים.
כאשר הכוחות הפועלים על הקרסול לכיוון מרכז הגוף, חזקים מהרגיל, ובעיקר במנח פוינט של כף הרגל, יכול להיגרם קרע של הרצועות הצידיות (לטרליות) , דבר המתבטא בכאב חריף, נפיחות סמנים כחולים בחלק החיצוני של הקרסול והגבלת תנועה.
 
רצועת ה ATFL כפי שהיא נראית במצב תקין (בדיקת MRI).


•    מנגנון הפגיעה ברצועות הקרסול

בשלב הראשון, יש להיבדק ע"י אורתופד ולבצע צילום רנטגן, וזאת על מנת לשלול שבר.
לאחר הבדיקה הראשונית, ובמידה ונשלל קיום שבר של הקרסול, יומלץ בד"כ להרים את הרגל, לחבוש את הקרסול ולהניח קרח על מנת להוריד את הנפיחות.
לאחר כשבוע , ניתן להתחיל טיפול פיזיותרפיה שמטרתו , חיזוק שרירי הקרסול , שימור טווחי התנועה , והחזרת מערכת העצבים המייצבת לפעילות.
במידה ולאחר השלמת הטיפול השמרני, עדיין מתלונן המטופל על חוסר יציבות של הקרסול, נטייה לנקיעות חוזרות וקושי לבצע פעילות ספורט הדורשת פעילות על קרקע משובשת, יש לבצע הערכה חוזרת על ידי בדיקת MRI .


  
מימין - בדיקת MRI המדגימה עיבוי וחוסר הומוגניות ורציפות של הרצועה הקדמית- צידית (ביטוי של קרע הרצועה).
משמאל - צילום סטרס המדגים הטיה משמעותית של עצם הטאלוס ,
מצב המתאפשר רק במידה והרצועות הצידיות אינן מתפקדות.  
                      
בדיקת ה MRI יכולה לאשר פגיעות ברצועות הקרסול, פגיעות סחוס במפרק הקרסול ופגיעות של הגידים סביב הקרסול.
לאחר אישוש האבחנה של קרע כרוני ברצועות הקרסול, ובמידה ויש הפרעה תפקודית עקב חוסר יציבות של הקרסול, ניתן לשקול ביצוע ניתוח לשחזור רצועות הקרסול.

הניתוח המומלץ - modified brostrum , בניתוח זה מבוצע חתך מעל הרצועה הקדמית- צידית של הקרסול, ניתוק אזור החיבור לעצם השוקית , הידוק של הרצועה כלפי מעלה ועיגונה בעצם השוקית על ידי עוגני טיטניום. בנוסף לכף מתבצעת תפירה של מעטפת העצם, ומעטפת הגידים המיישרים, לחיזוק נוסף של הרצועה.
לאחר הניתוח הרגל מקובעת בסד גבס למשך שבועיים, לאחר מכן מוציאים תפרים ומניחים גבס הליכה בו ניתן לשאת משקל ולדרוך,  לחודש נוסף.  
חודש וחצי לאחר הניתוח , מוסר הגבס, ומתחילים טיפולי פיזיותרפיה ותירגול יציבות הקרסול.